Formalności w urzędach, o które nastolatek musi zadbać od razu po maturze

Osiemnaste urodziny i matura to głównie radość związana z wkroczeniem w dorosłość. Ale też obowiązki, takie jak wyrobienie prawa jazdy czy innych ważnych dokumentów. Kiedy iść po dowód, a kiedy zadbać o ubezpieczenie samochodu dla 18-latka?

Jak ubezpieczyć auto jako 18-latek?

Dorosłość wiąże się dla wielu osób przede wszystkim z możliwością samodzielnego kierowania autem. W skrócie procedura ubiegania się o prawo jazdy i ubezpieczenie auta w przypadku młodego dorosłego wygląda następująco:

  1. Badania kierowcy – wykonują je lekarze w większości polskich miast i miasteczek. Całość trwa kilkanaście minut. Po badaniu otrzymasz orzeczenie lekarskie, które uprawnia do zapisania się na kurs na prawo jazdy.

  2. Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) – ten dokument otrzymać można w urzędzie gminy lub dzielnicy. Do wniosku trzeba dołączyć zdjęcie i orzeczenie lekarskie, a także okazać dowód.

  3. Kurs na prawo jazdy – aby się zapisać, trzeba przynieść dowód posiadania PKK

  4. Kupno samochodu

  5. Jak ubezpieczyć auto jako 18-latek

  6. Przegląd techniczny samochodu – jeśli kupujesz samochód zwróć uwagę, czy ma ważny przegląd i wykonaj go ponownie przed końcem poprzedniego przeglądu. W przypadku aut bez ważnego przeglądu, musisz o to zadbać jeszcze przed rejestracją pojazdu.

  7. Ubezpieczenie samochodu dla nastolatka – Ubezpieczenie auta dla 18-latka jest zwykle drogie, bo osoby w tym wieku nie mogą liczyć na zniżki w towarzystwach ubezpieczeniowych. Dlatego sporo osób w dowodzie rejestracyjnym samochodu jako właściciela wpisuje rodzica lub inną bliską osobę, która te zniżki posiada. Młody kierowca będzie wówczas mógł z nich skorzystać, a w efekcie zaoszczędzić na ubezpieczeniu nawet kilkaset złotych rocznie. Później, gdy z wiekiem sam zyska zniżki, wystarczy, że usunie dodatkową osobę z dokumentów. Sprawdź jak to zrobić: zniesienie współwłasności – krok po kroku.

  8. Rejestracja samochodu – w urzędzie gminy lub dzielnicy. Potrzebny będzie aktualny przegląd techniczny i ubezpieczenie.

Najważniejszy: dowód osobisty

Dokumentem, który jest niezbędny zarówno do wyrobienia prawa jazdy, jak i ubezpieczenia samochodu dla 18-latka, jest dowód osobisty. Dlatego powinien być to pierwszy dokument, jaki wyrabia sobie osoba wchodząca w wiek dorosły. Może to zrobić już na miesiąc przed datą urodzin. Do wniosku trzeba dołączyć zdjęcie.

Natomiast paszportu wydanego dziecku czy nastolatkowi nie trzeba wymieniać wraz z ukończeniem 18. roku życia. Warto tylko pilnować daty jego ważności i wymienić go na kilka miesięcy przed tym, zanim straci aktualność. Dokument wydany dla osób po 13. roku życia jest ważny przez 10 lat.

Dokumenty potrzebne na studia

Dokumenty potrzebne na studia

Aplikując na studia i do innych szkół dla dorosłych najczęściej trzeba przedstawić maturę i dowód osobisty. Świadectwo dojrzałości otrzymuje się wraz z zakończeniem roku szkolnego. Warto pamiętać, że dowód ukończenia liceum a matura to nie to samo – czasem potrzebne są oba dokumenty. Po zgubieniu matury lub świadectwa szkolnego można jeszcze wyrobić duplikat w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Poza wnioskiem potrzebny będzie tylko dowód osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here