Czym zajmuje się logistyk?

Coraz bardziej potrzebnym i poszukiwanym zawodem jest logistyk. Czym zajmuje się logistyk i co to właściwie jest logistyka?
Logistyk w najprostszym tłumaczeniu jest osobą zajmującą się zarządzaniem logistycznym. Dla osób nie zaznajomionych z tematem brzmi to nadal niezrozumiale, prawda? Ogólnie na logistyku spoczywa odpowiedzialność za zaopatrzenie oraz koordynację pracy między poszczególnymi magazynami.
Analizując dalej temat należy sprecyzować, co to jest logistyka. Jest to proces planowania, a kolejno realizowania oraz kontrolowania transportu materiałów, produktów czy surowców z punktu A do punku B.
Osoba chcąca podjąć się pracy logistyka musi posiadać w wiedzę w szerokim zakresie, obejmującą wiele zagadnień. Obecnie aby zdobyć ten zawód, najkorzystniej jest wybrać się na studia ekonomiczne bądź techniczne, które w swej ofercie będą posiadały kierunek logistyka bądź jej pokrewne.
Praca logistyka obejmuje nie tylko sam proces migrowania towarów, ale również często konieczny jest kontakt oraz obsługa klienta, prognozowanie popytu, kontrolowanie posiadanych zapasów materiałów, realizacja oraz transport zamówień oraz magazynowanie towarów. Logistyk musi na bieżąco odwiedzać oraz kontrolować hale oraz magazyny. Choć praca jest bardzo wymagająca i należy do stresujących, istnieje duża możliwość awansowania.
Jednak nie dla każdego ten rodzaj pracy jest odpowiedni. Logistykiem powinna zostać osoba odpowiedzialna, odporna na stres, posiadająca możliwości myślenia analitycznego. Powinna również posiadać podstawowe umiejętności korzystania z arkuszy kalkulacyjnych, rachunkowości oraz powinna umieć dobrze współpracować w grupie. Zdecydowanie nie jest to praca dla osób nieśmiałych, ponieważ kontakt z klientem jest równie ważny co pozostałe zdolności. Dodatkowym atutem dla osób ubiegających się o to stanowisko będzie na pewno umiejętność posługiwania się innymi językami, najlepiej poparta odpowiednimi certyfikatami.
Logistyk może podjąć pracę w firmach transportowych, komunikacyjnych, centrach usług logistycznych, w sklepach internetowych czy nawet w instytucjach rządowych i samorządowych.
Warto podjąć pracę również w dziedzinach pokrewnych z logistyką, gdyż jest to nauka wciąż rozwijająca się i coraz bardziej rośnie zapotrzebowanie na osoby z jej kwalifikacjami.

http://www.kmhs.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here