Zakup pierwszego teleskopu

Każdy astronom – amator marzy o zakupie własnego teleskopu. Nie jest to łatwe zadanie… Od czego należy zacząć? Pierwszą kwestią są pieniądze. O dobrym teleskopie możemy myśleć, gdy mamy w zasięgu kwotę powyżej 600 złotych.

Za tą kwotę możemy kupić pierwszy teleskop, który pozwoli nam przeprowadzać pierwsze poważniejsze obserwacje nocnego nieba. Należy pamiętać, że nie istnieje coś takiego jak teleskop idealny. Każdy sprzęt sprawdza się w innych warunkach. Nawet najprostszy teleskop pozwoli nam zobaczyć nie tylko Księżyc, ale planety takie jak Mars, Wenus, Merkury, Jowisz, Saturn i Uran. Dzięki bardziej zaawansowanemu sprzętowi możemy dostrzec Wielką Mgławicę Andromedy M31, mgławicę planetarną M57 w Lutni, gromadę kulistą M13 w Herkulesie czy mgławicę emisyjną M42 w Orionie. Oglądanie nocnego nieba nawet po latach dostarczy nam niezapomnianych wrażeń.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie teleskopu?

Po pierwsze zastanówmy się komu taki sprzęt będzie służył. Czy to będzie pierwszy teleskop naszego dziecka? Czy może dla nieco bardziej doświadczonego badacza nocnego nieba.

Na początku swojej przygody z astronomią potrzebujemy dobrej jakości optycznej oraz solidnej mechanice. Zbędne są wszelkie skomplikowane rozwiązania techniczne.

Kolejnym istotnym kryterium jest mobilność danego teleskopu. Jeśli zdecydujemy się na duży sprzęt musimy wygospodarować miejsce gdzie będziemy go przechowywać. Możemy mieć też kłopot z jego przewożeniami. Mały teleskop to większa mobilność. Możemy go złożyć i rozłożyć w dowolnym momencie. Nie zajmuje też dużo miejsca w naszym domu, a więc jest też poręczniejszy.

Trzecim ważnym parametrem jest miejsce prowadzenia obserwacji. Inny teleskop wybierzemy, gdy zamierzamy prowadzić obserwacje w środku wielkiego miasta. Inny gdy mieszkamy w górach.

Zanim dokonasz zakupu…

Zanim zdecydujemy się na konkretny model teleskopu warto zasięgnąć porady specjalisty. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że kupimy sprzęt dopasowany do naszych potrzeb. Unikniemy niepotrzebnych rozczarowań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here