praca

Wydaje się, że ludzie sukcesu mają znacznie większe szanse na znalezienie nowej pracy, ponieważ już odnieśli sukces. Oczywiście często korzystają z cennych kontaktów, które mogą ułatwić poszukiwanie nowego wyzwania. Jednak oprócz sieci kontaktów biorą pod uwagę inne strategie, które sprawiają, że poszukiwanie pracy jest dla nich wyzwaniem, zazwyczaj ukoronowanym sukcesem. Jak znaleźć dobrą pracę i czego można się nauczyć od ludzi sukcesu?

Postaw na kontakty

W szczególności kandydaci, którzy nie poszukują aktywnie pracy, często najpierw dowiadują się w kręgu swoich przyjaciół i znajomych oraz w środowisku zawodowym, jakie perspektywy są dla nich aktualnie dostępne. Od dawna wiadomo, że większość wakatów jest przyznawanych przez relacje. Badania Komisji Europejskiej pokazuje nawet, że jest to około siedemdziesięciu procent stanowisk kierowniczych.

W sieci zawodowej chodzi o to, aby dowiedzieć się, jakie wyzwania stoją obecnie przed firmą, działem lub zespołem i czy możesz przyczynić się do rozwiązania problemów ze swoim profilem i swoimi pomysłami.

Jak cenne są informacje?

Oprócz aktywowania własnej sieci w celu znalezienia możliwości zatrudnienia, ludzie sukcesu polegają na świadomych decyzjach dotyczących kariery. Zanim zdecydujesz się na nowe stanowisko lub konkretną firmę, postaraj się dowiedzieć o praca jak najwięcej. Spotkaj się ze swoimi kontaktami w środowisku firmy, przeprowadź własne badania na temat stanowiska, firmy i ewentualnych nowych kolegów oraz omów zalety i wady nowego stanowiska z przyjaciółmi i krewnymi. W ten sposób upewnisz się, znajdziesz stanowisko, które naprawdę będzie dla Ciebie odpowiednie.

Treść ogłoszenia nie powinna być czynnikiem decydującym o wyborze pracy

Podczas gdy większość osób poszukujących pracy korzysta z oferty pracy, ludzie sukcesu dowiadują się, które zadania faktycznie mieszczą się w odpowiednim obszarze odpowiedzialności. Często zdarza się, że oferty zawierają wiele ogólnych informacji, ale niewiele konkretnych stwierdzeń dotyczących faktycznego obszaru pracy lub projektów, nad którymi należy pracować.

Każdy, kto ma osobisty kontakt w firmie lub w zespole, może oczywiście szybko znaleźć te informacje. Przed złożeniem dokumentów aplikacyjnych zapytaj w dziale HR lub — jeśli nikt nie może lub nie chciałby udzielić informacji — porozmawiaj o tych punktach podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Aktywności i możliwości rozwoju przed wynagrodzeniem

Informacje o konkretnych obszarach odpowiedzialności, ale także perspektywy zawodowe i możliwości dalszego rozwoju w firmie są ważnymi elementami przy rozważaniu, czy praca będzie dla Ciebie odpowiednia. Ludzie sukcesu szukają kolejnych wyzwań, które zaprowadzą ich dalej zarówno zawodowo, jak i osobiście — niekoniecznie dla najlepszych możliwości zarobkowych.

Warto więc dowiedzieć się, co w tym zakresie oferuje nowa pozycja. Na przykład dla młodych profesjonalistów sensowne może być wybranie gorzej płatnej pracy w startupie (zamiast wysoko płatnej pracy w korporacji). Tam już na wczesnym etapie będziesz mógł pracować samodzielnie, a tym samym zdobyć cenne doświadczenie zawodowe.