wkładki hormonalne

Pośród wielu metod antykoncepcji zwłaszcza wielką sławą zajmują się wkładki domaciczne. Pierwsze wkładki zaczęto wykorzystywać już w starożytności, przypadki zastosowania tej formy pojawiały się i w średniowieczu. Nowoczesna antykoncepcja w formie wkładek pojawiła się w XX wieku, wówczas bowiem została opracowana wkładka złożona z jedwabnej nici i metalowego pierścienia. Była ona dużo efektów ubocznych, które stawały się zdecydowanie rzadsze, jeśli zamiast metalu zaczęto używać tworzyw sztucznych.

Jak działa wkładka domaciczna

Mimo tego, iż wkładki powszechnie określa się spiralami, to w pracy taki stan jest również spotykany. Powszechnie spotykane kształty to te przypominające litery S, Y czy T, to umożliwia na bardzo odpowiedniejsze dopasowanie do kształtu macicy. Jest więc o tyle istotne, iż dzięki temu mają mniejszą skłonność do wypadania, zachowując chociażby przez kilka lat zdolność zapobiegania ciąży. Umiejscowienie wkładki w drogach rodnych kobiety powoduje powstawanie tam niewielkiego stanu zapalnego. Nie jest on natomiast spowodowany bakteriami a ciałem obcym, więc i jest pewny dla zdrowia kobiety. Konsekwencją tego jest zwiększona gęstość śluzu, który wiele bardziej uniemożliwia plemnikom zajmowanie się. Plemniki są również niszczone przez białe krwinki, których ilość z względu stanu zapalnego również jest dużo większa. Dużą funkcję w wypadku wkładek odgrywają te ich specjalnie ukształtowane ramiona, są one innym utrudnieniem dla wędrujących plemników. Spirale wykonywane są z tworzyw sztucznych, powszechnie mają dodatek miedzi czy srebra. Standardowo składa się je na poziom od dwóch do sześciu lat, po tym momencie czasu potrzebują wymiany.

antykoncepcja a wkładki hormonalne - czy skuteczne

Wkładki hormonalne

Ostatnio jeszcze większą sławą zajmują się wkładki zawierające zamiast miedzi hormony z grupy progestagenów. Pomimo iż mają zbliżony kształt a w podobny sposób zabezpieczają przed ciążą, to zawsze ich życie jest coś inne. Wkładki hormonalne mają kapsułkę ze powoli uwalnianym hormonem, umieszczoną wokół dłuższego ramienia. Hormony te mają pomysł na gęstość śluzu pochwowego, który staje się zdecydowanie bardziej zagęszczony. Zwiększona ciągliwość oraz mniejsza przepuszczalność wywołują, iż plemniki mają zdecydowanie ograniczoną możliwość zajmowania się. Dodatkowo związki zamknięte we wkładkach oddziałują i na zahamowanie powstawania owulacji. W obu typach wkładek występuje jeszcze jedno zjawisko, a mianowicie ograniczenie grubości błony śluzowej macicy. Dzięki temu chociażby w wypadku zapłodnienia możliwości na wzrost ciąży są zdecydowanie mniejsze.

Zakładanie wkładki

Wkładka domaciczna zakładana jest na kilka lat, oraz przez tenże czas winna ona efektywnie chronić przez niepożądaną ciążą. Teoretycznie nie ma żadnych ograniczeń połączonych z tym, gdy się ją założy, oczywiście przy założeniu, iż dziewczyna nie jest w ciąży. Poleca się natomiast, aby zrobić to w poprzednich dniach miesiączki, pomiędzy innymi z tego powodu, iż w tym czasie wprowadzenie do jamy macicy jest bardzo poszerzone. Przed założeniem wkładki niezbędne jest przeprowadzenie analizowania ginekologicznego, w okresie którego specjalista zbada dokładnie pacjentkę oraz wykluczy możliwe przeciwwskazania do tej metody antykoncepcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here