Jak jeść zdrowo?

Chcesz zacząć zdrowo się odżywiać, ale nie wiesz jak masz zacząć? Oto garść praktycznych porad, które pozwolą Ci zmienić swoje nawyki żywieniowe na długie lata.

Pierwszym krokiem powinno być wprowadzenie do jadłospisu jak największej ilości świeżych warzyw. To naturalne źródło witamin i mikroelementów. W warzywach znajdziemy także mnóstwo błonnika, który pomaga oczyścić nasz organizm i poprawia metabolizm.

Drugim krokiem powinna być rezygnacja z trzech obfitych posiłków. Lepiej zastąpić je pięcioma niewielkimi. To pozwoli nam ustabilizować metabolizm i poziom glukozy we krwi. Ponadto uchronimy się przed napadami wilczego głodu.

Każdy dzień powinniśmy zaczynać od śniadania, to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Śniadanie daje nam potężny zastrzyk energii, dzięki któremu możemy stawić czoła nowym wyzwaniom.

Po trzecie unikaj produktów wysoko przetworzonych. Są doskonałym źródłem pustych kalorii. Znajdziemy w nich mnóstwo soli, cukru, różnych konserwantów. A wartość odżywcza? Najczęściej znikoma albo wręcz żadna. A więc po co jeść takie rzeczy?

Po czwarte musimy zadbać o odpowiednie nawodnienie naszego organizmu, dorosły człowiek potrzebuje 3 – 3,5 litra wody dziennie. Część z niej znajdziemy w pożywieniu. Resztę musimy sobie dostarczyć w napojach.

Najlepsza będzie zwykła woda. Możemy też od czasu do czasu wypić herbatę, byle nie za mocną. Powinniśmy całkowicie zrezygnować z wysoko słodzonych napojów gazowanych. One nie nawodnią naszego organizmu.

Po piąte zrezygnuj ze smażenia na głębokim tłuszczu. Musimy pamiętać, że jedna łyżka oleju to aż 90 pustych, absolutnie zbędnych kalorii. Dlatego zamiast smażyć wybierzmy pieczenie bądź gotowanie na parze. Przygotowane w ten sposób jedzenie będzie równie smaczne. A przy tym zdecydowanie zdrowsze i mniej kaloryczne.

Wprowadzenie nowych zasad na początku może być bardzo trudne. Dlatego powinniśmy robić to bardzo powoli, etapami. Aby organizm przyzwyczaił się do zmian. Dzięki temu nowe nawyki żywieniowe szybciej wejdą nam w krew.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here