Studiowanie astronomii

Wielkimi krokami zbliżają się Matury. Wielu młodych ludzi zastanawia się jaki kierunek studiów wybrać. Prawo? Medycyna? Jakaś filologia? A może właśnie astronomia? Kierunek dość niszowy, ale dający duże możliwości rozwoju.

Jakie cechy powinien posiadać przyszły astronom?

Po pierwsze musi umieć logicznie myśleć. Matematyka i fizyka powinny być jego pasją. Bez tych dwóch przedmiotów na tych studiach ani rusz…Należy pamiętać, że zawód astronoma zazwyczaj wiąże się z pracą dydaktyczną. Przyszły naukowiec musi być ciekawy świata, powinien lubić kontakt z drugim człowiekiem,

Czy praca astronoma wymaga szczególnej kondycji fizycznej?

Nie. Nie musimy mieć sprawności fizycznej zawodowego komandosa. Liczy się przede wszystkim wytrwałość, skrupulatność i zaangażowanie w pracę.

Jak wygląda rekrutacja i samo studiowanie?

Astronomię można studiować na uczelniach publicznych. Studia odbywają się w trybie bolońskim, czyli są dwu stopniowe. Po uzyskaniu tytułu magistra możemy kontynuować swoją edukację na studiach trzeciego stopnia. Po ukończeniu tego etapu nauki uzyskujemy tytuł doktora. Następnie możemy zdobywać kolejne stopnie naukowe.

Ale zanim postawimy nasze stopy na uczelni musimy zdać maturę. Gdy myślimy o studiowaniu astronomii, to powinniśmy wybrać dwa z pośród następujących przedmiotów: polski, matematyka, chemia, biologia, fizyka, WOS, historia, geografia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, łacina, angielski, hiszpański, włoski, rosyjski, francuski, niemiecki, filozofia.

Studia, a rynek pracy

Co może robić absolwent kierunku astronomia? Wbrew pozorom ukończenie dość niszowych studiów daje sporo możliwości. Po pierwsze można zająć się karierą naukową. Po drugie absolwent astronomii z powodzeniem może znaleźć zatrudnienie jako nauczyciel w szkole średniej bądź gimnazjum. Aby uczyć w szkole w trakcie studiów należy skończyć specjalny kurs, który daje uprawnienia pedagogiczne. Można też zająć się dziedzinami pokrewnymi informatyką, matematyką. Możliwości jest na prawdę bardzo wiele.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here