Studiowanie biologii

Wielkimi krokami zbliżają się matury. Wielu młodych ludzi zastanawia się nad wyborem kierunku studiów. Część z nich od października zostanie studentami na kierunku biologia.

Kto decyduje się na ten kierunek studiów?

Część przyszłych biologów to prawdziwi pasjonaci. Ale tylko niektórzy studenci trafiają na ten kierunek z przypadku. Nie powidło im się w czasie rekrutacji na takie kierunki studiów jak medycyna, farmacja czy biotechnologia. Rok studiów na tym kierunku ma im dać czas na ponowne przygotowanie się do egzaminów maturalnych.

Jaką pracę możemy wykonywać po ukończeniu studiów?

Mamy sporo możliwości do wyboru. Wszystko w dużej mierze zależy od tego na jaką specjalizację się zdecydowaliśmy. Część osób z pewnością znajdzie zatrudnienie w szkołach. Oprócz studiów muszą one skończyć specjalny kurs, który daje przygotowanie pedagogiczne.

Przy odrobinie szczęścia możemy znaleźć zatrudnienie w różnych instytucjach zajmujących się ochroną przyrody. Biolog z pewnością znajdzie posadę w ogrodach botanicznych i zoologicznych.

Spore perspektywy rozwoju daje biologia laboratoryjna. Biolodzy wciąż mają dużą szansę na pracę w laboratoriach diagnostycznych, pod warunkiem ukończenia odpowiedniego kursu.

Kolejną ścieżką rozwoju w tym zawodzie jest kariera naukowa. Po zdobyciu tytułu magistra możemy kontynuować naszą edukację na studiach trzeciego stopnia. W perspektywie czekają nas ciekawe projekty naukowe oraz wytężona praca ze studentami.

Jak poprawić swoją sytuację na rynku pracy?

Przyszły biolog powinien jak najwięcej praktykować. Warto w czasie wakacji uczestniczyć w różnego rodzaju wyjazdach terenowych, można też pomagać w prowadzeniu badań na uczelni. Im większe doświadczenie zdobyte w trakcie studiów, tym większa szansa na zdobycie wymarzonej posady po ich ukończeniu.

Podsumowując warto studiować biologię jeśli ten kierunek naprawdę nas interesuje i wiążemy z nim swoją zawodową przyszłość. W innym przypadku lepiej zrezygnować ze studiów i w następnym roku zdawać na inny kierunek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here