Dzikie zwierzęta w Polsce

Polska w niczym nie przypomina w niczym afrykańskiej sawanny. Jednak i w naszym kraju możemy spotkać niebezpieczne zwierzęta. Spotkanie z nimi w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią.

Stary niedźwiedź mocno śpi…

Niedźwiedź brunatny to największy ssak żyjący w naszym kraju. Dorosły osobnik może ważyć nawet 800 kilogramów, kiedy miś stanie na dwóch łapach jest dwukrotnie wyższy od dorosłego człowieka. Najgroźniejsze są niedźwiedzie wyrwane z zimowego snu. W przypadku spotkania oko w oko z niedźwiedziem brunatnym należy się wycofać. Bez wykonywania gwałtownych ruchów. Gdy widzimy, że konfrontacja jest nieunikniona uciekajmy co sił w nogach w dół zbocza. W starciu z tak wielkim drapieżnikiem nie mamy żadnych szans.

Równie groźnym zwierzęciem jest żmija zygzakowata. To jedyny jadowity gad występujący na terenie Polski. Na szczęście żmije raczej unikają kontaktów z człowiekiem. Atakują gdy poczują się zagrożone. Ukąszenie żmii może być śmiertelne. Szczególnie uważać powinny małe dzieci oraz osoby starsze.

Niepozorne zagrożenie

Od kilku sezonów borykamy się z plagą kleszczy. Ten niepozorny owad żywi się naszą krwią, a co gorsza często przenosi boreliozę, wirusowe zapalenie płuc, zapalenie mózgu i wiele innych wyjątkowo niebezpiecznych chorób. Gdzie najczęściej możemy spotkać kleszcza. Wbrew pozorom te owady wcale nie żyją na wysokich drzewach. Ich ulubione miejsca to wysokie trawy oraz leśne poszycie. Jak usunąć kleszcza? Na pewno nie powinniśmy smarować go masłem czy alkoholem. Najlepiej udać się do najbliższego szpitala, tam bez problemu uporają się z naszym niechcianym lokatorem.

Czy dzik jest zawsze dziki?

Dziki potrafią stanowić poważne zagrożenie. Zwłaszcza jeśli owym dzikiem jest locha z młodymi. Sto kilo żywej wagi i ostre kły to nie przelewki. Bliskie spotkanie z dzikiem może się dla nas skończyć wyjątkowo nieprzyjemnie. A więc co powinniśmy zrobić, gdy na swojej drodze spotkamy taką „dziką” rodzinkę. Najlepiej zachować spokój i niespiesznie oddalić się w innym kierunku. To najbezpieczniejsze rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here