Bez wody nie ma życia – to pewne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest nawadnianie organizmu i co wiąże się z nawet lekkim odwodnieniem. Ile dziennie wody należy pić? Czym jest równowaga wodna? Kto szczególnie musi zwracać uwagę na to ile wody wypija?

Łyk wody – zdrowy nawyk

Dietetycy zalecają by pić przynajmniej 1,5 litra wody dziennie, w regularnych odstępach. Pozwoli to na właściwe nawodnienie organizmu. Uważa się także, że gdy czujemy pragnienie, oznacza to, że jesteśmy już odwodnieni o nawet 5% – to naprawdę dużo! Woda jest jednym z kluczowych czynników odpowiedzialnych za prawidłową pracę ludzkiego ciała. Gospodarka wodna w organizmie odpowiada za regulację temperatury, wspomaga oddychanie, transportuje witaminy i inne substancje odżywcze, poprawia wygląd skóry, pozwala na dłużej zachować młody wygląd, odtruwa organizm i nawilża stawy.

Kto musi dużo pić?

Każdy bez wyjątku powinien pilnować się i regularnie nawadniać organizm. Istnieje także grupa osób, która powinna wyjątkowo przykładać się do picia wody. Są to oczywiście sportowcy, którzy ze względu na wzmożony wysiłek fizyczny muszą dbać o swój organizm. Osoby, które spożywają dużo błonnika – fasoli, otrębów, ciemnego pieczywa, będą czuć się lepiej i szybciej trawić pijąc ponad 2 litry wody dziennie. O piciu należy także pamiętać szczególnie w podróży, podczas upałów i gdy długo przebywamy w słabo wentylowanych pomieszczeniach. Kobiety w ciąży także powinny pamiętać o nawadnianiu organizmu, który zasila aż dwie osoby.

Równowaga wodna

W dietetyce często pojawia się takie pojęcie jak „równowaga wodna”. Ludzki organizm zachowuje określone proporcje między przyjmowaną i wydalaną wodą. Istnieją nawet określone równania, które pomogą obliczyć indywidualne zapotrzebowanie na przezroczysty płyn. Wszystko zależy od wieku, płci, aktywności fizycznej, a także takie czynniki jak stężenie jonów w ciele.

Woda a alkohol

Dlaczego po spożyciu alkoholu odczuwamy nieprzyjemną suchość w ustach? Procenty niestety sprzyjają odwodnieniu – organizm wodą próbuje wymyć spożytą truciznę, jaką jest alkohol. Dlatego najlepiej jest podczas imprezy pić dużo czystej wody. Przyjmuje się, że na jedną wypitą porcję trunku należy przyjąć dodatkowo dwa razy tyle wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here