Alergia to już choroba cywilizacyjna. Choruje na nią bardzo wiele osób. Jej coraz częstsze występowanie najprawdopodobniej związane jest z bardzo szybkim rozwojem cywilizacyjnym i nadmiernie przestrzeganą higieną. Coraz częściej mówi się o alergii pokarmowej – produkty bezglutenowe powszechnie pojawiają się w restauracjach i na półkach sklepowych. W kawiarniach oprócz zwykłego mleka, można zamówić kawę z wersją sojową czy kokosową – wszystko z myślą o alergikach. Skąd bierze się uczulenie na normalne jedzenie, takie jak mleko, zboże, jajka, truskawki i orzechy? Jakie są objawy uczulenia? Jak zapobiegać reakcjom alergicznym?

Skąd bierze się alergia?

Alergia powstaje gdy nasz układ immunologiczny rozpoznaje jakieś zagrożenie. Może tak się stać gdy spożyjemy pokarm nieakceptowany przez organizm. Ale dlaczego nasze ciało odrzuca popularne jedzenie, które przez naszych znajomych może być jedzone bez ograniczeń? Może to być uwarunkowane genetycznie – alergia może być dziedziczna. Drugą przyczyną jest zbyt rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny. Gdy organizm nie odnajduje żadnych przeszkód, może zacząć walczyć z czymś, co nie powinno stanowić dla niego niebezpieczeństwa.

Jakie są najczęściej występujące alergeny w codziennych posiłkach?

Ostro uczulać mogą naprawdę niepozorne potrawy. Alergeny znaleźć można w cytrusach, truskawkach, kiwi, warzywach takich jak seler i pomidory. Groźne mogą być także białka – pochodzące z jajek, mleka krowiego, ryb oraz owoców morza, zbóż (popularny gluten, którego szukać można w produktach z pszenicy). Do tego dochodzą niestety także miód i czekolada.

Typowe objawy alergii

Gdy zjemy coś wywołującego reakcję alergiczną, musimy liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Wśród nich znajdują się: biegunka i wymioty, czerwona wysypka na ciele, w skrajnych przypadkach może pojawić się obrzęk kończyn oraz niebezpieczne puchnięcie krtani, które utrudniać może oddychanie.

Jak walczyć z alergią pokarmową?

Niestety najlepszym rozwiązaniem jest wyeliminowanie wszelkich pokarmów, które powodują negatywną reakcję organizmu. W dzisiejszych czasach jest to łatwiejsze, ze względu na istnienie wielu zamienników. Ważne jest to, aby skrupulatnie czytać wszystkie etykiety, bowiem niektóre produkty zawierające alergeny, takie jak soja, mleko czy mąka pszenna, mogą zostać dodawane do wielu popularnych wyrobów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here