Matka natura potrafi czasem płatać figle. Przejawiać się to może w różnego rodzaju anomaliach przyrodniczych, które spotkać można na całym świecie. Czasami spowodowane są one złudzeniem optycznym, a niekiedy są wynikiem długoletnich oddziaływań ze strony środowiska. Przykładem może być abstrakcyjny krajobraz niemal poziomych lasów cyprysowych w Nowej Zelandii czy niewyobrażalnie wysokie drzewa z Parku Narodowego Sekwoi w amerykańskim stanie Kalifornia.

Cudze chwalicie, swego nie znacie

Okazuje się jednak, że takie cuda natury można spotkać nawet w Polsce. Co więcej, ciekawych miejsc jest całkiem sporo, ale mało się o nich mówi. Równie spektakularne jak nowozelandzkie lasy i amerykańskie sekwoje są drzewa z okolic nadmorskiego Gryfina. Tak zwany „krzywy las” najprawdopodobniej został ukształtowany tak przez człowieka – dolna część sosen jest mocno wygięta, a drzewa przypominają trochę kształtem odwrócone znaki zapytania. Las stał się pomnikiem przyrody.

Optyczny psikus w Karpaczu

Każdy kto był wypoczywać w Karpaczu mógł usłyszeć o tajemniczej ulicy Strażackiej w tej górskiej miejscowości. Fenomen tego miejsca polega na pozornym zachwianiu zjawiska grawitacji. Wyłączony samochód sam jedzie pod górę, woda ścieka nie w tym kierunku. Tak naprawdę nie jest to spowodowane tajemniczymi polami magnetycznymi pod ziemią… a drzewami, które są posadzone pod nietypowym kątem. Tworzą one złudzenie optyczne, które sprawia, że droga wizualnie biegnie pod górkę. Warto udać się tam i sprawdzić to na własnej skórze.

Na skrzyżowaniu rzek

Ciekawym zjawiskiem jest krzyżowanie się pod kątem prostym dwóch rzek niedaleko Wągrowca. Wełna i Nielba zamiast łączyć się w jedną, większą rzekę wolą raczej stawiać na niezależność. Fenomenem tego miejsca jest fakt, że wody obu rzek prawie się nie mieszają. Dziwne, prawda?

Odkrywajmy Polskę

To tylko niektóre przykłady ciekawostek przyrodniczych z Polski. Nasz kraj jest pełen interesujących miejsc, które warto odwiedzić i przekonać się, że żyjemy w niesamowitym miejscu, które niejednego potrafi naprawdę zaskoczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here