Coraz częściej w Polsce mówi się o narastającym problemie ze smogiem. Jeszcze parę lat temu to zagadnienie poruszane było tylko w kontekście dużych zagranicznych metropolii takich jak Londyn, Tokio czy Nowy Jork. Na łamach gazet oglądać można było osoby przemierzające zatłoczone uliczki w białych maseczkach. Niestety to zjawisko zawitało także do Polski. Najnowsze badania pokazały, że nasz kraj boryka się z zanieczyszczeniami powietrza już od wielu lat. Problem po prostu nie był wcześniej nagłaśniany. Na opublikowanej niedawno liście 50 najbardziej nieprzyjaznych dla płuc miast w Europie, większość znajdowała się w… Polsce.

Piecyki – najwięksi truciciele

Zimą stężenie szkodliwych pyłów w polskich miastach przekraczać może dopuszczalne normy nawet o 2000%. To zatrważające wyniki. Związane jest to z faktem, że w naszym kraju w dalszym ciągu głównym źródłem ciepła w domach i zakładach jest węgiel, palony najczęściej w starych piecykach. Do tego dochodzi coraz większa liczba samochodów na drogach. Zimowe wieczory spowite są gęstą mgłą, która tak naprawdę składa się nie z wilgoci, a z groźnych dla zdrowia pyłów. Dlatego warto monitorować na bieżąco stan powietrza (do tego celu powstały nawet specjalne, darmowe aplikacje na smartfona).

Jak walczyć z zanieczyszczeniami w domu?

Problem ze smogiem nie dotyczy tylko spacerów po dworze. Pył niestety przedostaje się także do naszych mieszkań – czy tego chcemy, czy nie. Osadza się na podłodze, pólkach i innych przedmiotach. Można zakupić specjalne oczyszczacze powietrza, jednak ich ceny są nadal bardzo wysokie (nawet 1500 zł za jedno urządzenie). Z pyłem można też walczyć bardziej naturalnie. Z pomocą przychodzą nam… rośliny. Trzy gatunki, które z łatwością znajdziemy w każdym supermarkecie z wyposażeniem dla domu są w stanie skutecznie oczyścić powietrze w czterech ścianach i poprawić jakość naszego życia. Mowa o takich roślinach jak wężownica, palma Areka, epipremnum złociste. Neutralizują one smog, filtrują powietrze i do tego są niezbyt wymagające jeśli chodzi o uprawę. Powinno się je hodować w domach, zwłaszcza jeśli w okolicy stężenie pyłu zimą jest wyjątkowo wysokie, oraz jeśli w domu są małe dzieci. To przede wszystkim o nie powinniśmy troszczyć się na pierwszym miejscu. Zbawienna moc natury z pewnością w tym pomoże.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here