Ubezpieczenie GAP (Guaranteed Asset Protection) jest ubezpieczeniem utraty wartości samochodu, spowodowanej jego całkowitym zniszczeniem lub utraceniem na skutek kradzieży. Taka polisa okaże się strzałem w dziesiątkę dla kierowców, którzy kupują nowy pojazd za gotówkę, podpisują umowę kredytową lub leasingową. Dlaczego? Sprawdźmy.

Zasada działania polisy GAP jest bardzo prosta.

Pan Marek wziął w leasing 2-letnie, średniej klasy auto o wartości 35 000 zł brutto. Zdecydował się na 10-procentowy wkład własny. Niestety, po niespełna roku od zawarcia umowy mężczyzna miał kolizję. Jej efektem było stwierdzenie szkody całkowitej. Auta zwyczajnie nie opłacało się już naprawiać. Za wrak samochodu pan Marek otrzymał kwotę 6000 zł. Z tytułu polisy AC ubezpieczyciel wypłacił kolejne 15 000 zł. Jak się jednak okazało pieniądze te nie wystarczyły na „zamknięcie” umowy leasingowej. Po zsumowaniu wszystkich kosztów, leasingodawca zażądał od kierowcy dodatkowych 9 000 zł.

Posiadając polisę GAP, pan Marek nie musiałby sięgać do własnego portfela. Wypłacone przez ubezpieczyciela odszkodowanie, pozwoliłoby na całkowite pokrycie różnicy oraz wypłatę dodatkowych 4000 zł w celu odzyskania pełnej wartości auta z dnia zakupu.

Posiadam AC i OC. Czy powinienem kupić ubezpieczenie GAP?

Posiadając polisę OC i AC, otrzymasz odszkodowanie, skalkulowane na podstawie wartości rynkowej pojazdu z dnia wystąpienia szkody. W większości przypadków kwota ta będzie niższa niż wartość auta z chwili zakupu na kredyt lub daty rozpoczęcia leasingu.

Rachunek zysków i strat jest tu bardzo prosty. W przypadku kradzieży pojazdu lub wystąpienia szkody całkowitej, nie tylko stracisz ukochany pojazd, ale dodatkowo… będziesz musiał pokryć koszty leasingu lub kredytu. Dzięki ubezpieczeniu GAP wyeliminujesz takie ryzyko.

Dlaczego warto wybrać GAP fakturowy?

Na rynku istnieje kilka wariantów polisy GAP: GAP indeksowy, finansowy oraz fakturowy. To właśnie GAP fakturowy jest najbardziej korzystną dla kierowców formą polisy.

Wykupując GAP fakturowy, kierowca może mieć pewność, że w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu otrzyma odszkodowanie, będące różnicą pomiędzy wartością fakturową pojazdu z dnia zakupu a wartością wypłaconą z ubezpieczenia komunikacyjnego.

Ile kosztuje polisa GAP?

Ceny polisy GAP mogą kształtować się odmiennie w zależności od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego, wybranego modelu auta oraz innych parametrów.

Posłużmy się więc konkretnym przykładem. Pod lupę weźmiemy polisę GAP, oferowaną przez Toyota Insurance Mangement.

Wysokość miesięcznej składki polisy GAP dla Toyoty Yaris wynosi jedynie 23 zł netto. Użytkownicy Toyoty Auris zapłacą za GAP 33 zł netto w skali miesiąca, a korzystający z Toyoty RAV-4 – 57 zł.

Co ważne, wykupując polisę w Toyota Insurance Management  możesz mieć pewność, że odzyskasz 100% wartości pojazdu nawet przez 5 lat od daty jego zakupu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here