Każde dziecko i każdy człowiek dorosły czasem odczuwa lęk. Lecz, gdy lęk po krótkim czasie przechodzi, to nie musimy się tym martwić. Zaniepokoić trzeba się dopiero wówczas, gdy lęk staje się uporczywy. Właśnie takie zaburzenia nerwicowe u dzieci i dorosłych, którym towarzyszy uporczywy lęk nazywają się fobią.
Fobia jest to lęk przed określonymi sytuacjami, a także przedmiotami, czy zjawiskami. Wówczas osoba cierpiąca zaczyna unikać takich sytuacji i rzeczy, które budzą w niej wielki niepokój.
Fobia jest bardzo uciążliwą dolegliwością, jak wszystkie nerwice. Sprawia, że człowiek będący w lęku wycofuje się z życia społecznego i nierzadko zamyka w swoich czterech ścianach. Taka izolacja jeszcze bardziej podnosi poziom lęku związany ze światem zewnętrznym. Poprzez unikanie ludzi i sytuacji taka osoba zaczyna być przez środowisko postrzegana, jako dziwak, czy człowiek z defektem psychicznym.
Ta niemiła dolegliwość nerwowa sprawia, że człowiek cierpiący odbiera szereg sytuacji w taki sposób, jakby zagrażały one jego życiu. A w rzeczywistości tak nie jest. W praktyce nie są one niebezpieczne i w żaden sposób nie zagrażają. Gdyby osoba cierpiąca potrafiła uświadomić sobie swoje irracjonalne zachowanie, to wówczas przestałaby czuć lęk, przerażenie, trwogę, zaniepokojenie, itd. Jednak takie uświadomienie, podczas odczuwania dużego strachu nie jest łatwe. Dlatego w takiej sytuacji konieczna jest pomoc specjalisty.

http://www.tuts.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here