stres

Mnóstwo osób ostatnio boryka się z uczuciem nadmiaru obowiązków i brakiem czasu do ich zrobienia. To dobry paradoks: ludzie podnieśli jakość swojego życia, natomiast także sami windują swój stopień stresu, będąc na nasze barki więcej obowiązków, aniżeli są w stanie udźwignąć. Stres jest nieodłącznym elementem życia. Może dotyczyć naszego życia i na niwie rodzinnej, jak również zawodowej. Szczególnie odczuwalny jest w poprzednich czasach, gdzie każdego dnia zmagamy się z nawałem obowiązków, kończącymi się terminami i brakiem czasu. To wszystko może potęgować odczucie stresu, jaki może w niewłaściwy sposób oddziaływać na nasz organizm. Jak to efektywnie radzić sobie ze stresem? Jakie działania warto zacząć, żeby zminimalizować długotrwały stres i sprawić, żeby nas nie paraliżował?

Czym jest stres?

Choć pojęcie stresu po raz pierwszy pojawiło się w latach 50-tych zeszłego stulecia, to do dziś nie udało się wypracować jednak jednolitej nazwy tego zjawiska. Stres niejednokrotnie określany jest jako odpowiedź organizmu na nacisk czynników zewnętrznych, jakie są niebezpieczeństwo dla naszej stabilności lub ją naruszają. Elementy te w koniec istotny sposób wpływają na nasz stan zdrowia i mogą mieć swoje negatywne następstwa. Ma na tym przede wszystkim psychika człowieka.

stres zawodowy a nadmiar obowiązków

Czy toż dotyczy Ciebie?

Prawdopodobnie i Ty borykałeś się z podobnymi dylematami. Czy konferencja mogła być dobrze zorganizowana? O ile efektywniejszy mógł być program szkoleniowy czy system wynagrodzeń dla menedżerów? Jak inspirujący jest esej, który piszesz? Na ile motywujące jest spotkanie z personelem? Jak niezbędna jest reorganizacja? I to pytanie: Którą ilość dodatkowych informacji należałoby wykorzystać, aby udoskonalić te projekty? Odpowiedź: nieskończoną ilość bardzo łatwo dostępnych, przynajmniej teoretycznie, informacji z internetu. Z drugiej strony, brak ograniczeń może generować dodatkową ilość pracy dla każdego z nas. Mnóstwo z celów, jakie dziś stawiają sobie organizacje, wymaga międzydziałowej komunikacji, kooperacji i zaangażowania. Nasze indywidualne stanowiska pracy odchodzą w niepamięć, a wraz z nimi luksus braku konieczności czytania e-maili „do wiadomości” otrzymywanych z zakresu marketingu, kadr czy jakiegoś zespołu stworzonego ad hoc do zajmowania się konkretnym projektem.

Walka ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem w pracy? To często zadawane pytanie i od przyjętej strategii będą zależały koszty, jakie poniesiemy, żeby powstały stres zniwelować lub zupełnie usunąć.
Są dwa procesy redukowania stresu:
•skierowany na zadanie,
•skierowany na regulację emocji.
Oba procesy w rozwiązaniu sytuacji stresowej składają się na siebie i wzajemnie uzupełniają. Z powyższych procesów wydają się określone strategie pokonywania stresu. W rozumieniu jednej z częściej wykorzystywanych, rozciągnięcie nerwowe że być zredukowane na trzy różne sposoby. Po pierwsze, przez inicjowanie aktywności mających na celu wyjście zaistniałego kłopotu. Po drugie, polegający na zminimalizowaniu napięcia emocjonalnego przez skupienie się na własnych emocjach i odczuciach. Może dochodzić tutaj do fantazjowania i myślenia życzeniowego. Po trzecie, przez unikanie sytuacji stresowej. W tym przypadku osoba chcąca zminimalizować stres odcina się od zaistniałej sytuacji, nie myśli o niej. Jest to tylko zwana strategia ucieczki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here