pulsometr

W ciągu ostatnich lat pulsometr stał się urządzeniem, bez którego biegacze nie wyobrażają sobie wyjścia na trening. Dawniej sprzęt ten dostarczał cennych informacji o obecnej formie oraz pomagał w uzyskiwaniu lepszych wyników. Teraz pulsometr kupić może każdy, kto uzna, że mu się przyda to urządzenie.

Jaki pulsometr wybrać?

Zegarek sportowy poprawia jakość treningu u początkujących biegaczy. Dla osób, które chcą kupić sportowy zegarek a dopiero, co zaczęły treningi biegowe w ofercie są różne modele. Zegarek sportowy stał się ważnym narzędziem treningowym. Potrafi zastąpić wiele używanych kiedyś urządzeń, takich jak m.in. stoper, lub pulsometr, czy krokomierz itd. Wyciąga przydatne dla biegacza informacje (esencję) i monitoruje je w miarodajny sposób. Zegarek dla początkującego biegacza może w określonych przypadkach spełniać rolę trenera. Jeśli zachodzi potrzeba podpowie, aby odpocząć, zwolnić lub poinformuje, kiedy należy przyśpieszyć tempo biegu, gdyż za wolno się biega.

Potrzebne funkcje

Inną popularną funkcją jest planowanie sesji treningów interwałowych (tzw. interwałów), budujących wytrzymałość mięśniową oraz ćwiczących umysł biegacza, aby ten pokonywał swoje słabości i przyzwyczajał się do uczucia bólu np. w trakcie zawodów. Część zegarków posiada funkcję monitorowania aktywności ruchowej w ciągu całego dnia. Można określić zalecaną dzienną liczbę np. 10000 kroków oraz otrzymywać przez zegarek sportowy sygnały o realizowaniu tego postanowienia. Jeśli zdarzy się, iż za długo siedzi się w jednym miejscu, zegarek powiadomi o tym przy pomocy np. wibracji oraz komunikatu. Tę funkcję docenią te osoby, które pracują z komputerem albo przebywają na stale w jednym miejscu. Początkowo dziwi fakt, iż dużo czasu poświęca się na siedzeniu. Zegarek, który został wyposażony w GPS i pomiar tętna jest najtrafniejszym wyborem, gdyż otrzymuje się dostęp do ważnych informacji treningowych, które wspierają amatora biegania. Pomiar tętna odczytuje się za pomocą zakładanego pasa na klatkę piersiową albo przez czujnik wbudowany w zegarek ( mierzący tętno z nadgarstka). Na rynku pojawiło się wiele tych drugich, ale nie zawsze wygrywają one swoją dokładnością rejestracji tętna. Obecnie dostępne są zegarki sportowe, które odczytują wartości tętna z klatki oraz z nadgarstka.

pulsometry stały się popularne

Czy każdy biegacz musi mieć pulsometr?

Rynek pulsometrów można w dużym uproszczeniu podzielić na trzy segmenty, ze względu na typ biegacza: początkujący amator, zaawansowany amator oraz profesjonalista. Urządzenie przeznaczone dla tych trzech grup będą się różnić między sobą ilością badanych parametrów, jakością wykonania oraz dodatkowymi funkcjami. Czy amatorom, zaczynającym swoją przygodę z bieganiem potrzebne jest takie urządzenie? Na pewno nie jest niezbędne, jeśli jednak jesteśmy mocno nastawieni na analizę swoich treningów, można zainwestować w podstawowe urządzenie tego typu.

Jak to działa?

Sam pulsometr zazwyczaj nie mierzy tętna podczas treningu. To tylko urządzenie, które zbiera dane pochodzące z czujnika tętna. Potrzebujesz jeszcze czujnika tętna na klatkę piersiową. Przed zakupem sprawdź, czy otrzymasz go w zestawie. Czujnik zamontowany na pasku, umieszczasz na klatce piersiowej i rozpoczynasz transmisję danych. Istnieją modele, które dzięki wbudowanej technologii optycznej LED nie wymagają umieszczania dodatkowego czujnika na ciele. Dane z pulsometru są następnie przykazywane do aplikacji treningowej, gdzie można je analizować i tworzyć plany treningowe.