Listwy stalowe czy aluminiowe – jakie wybrać?

Wszelkiego rodzaju listwy wykończeniowe różnią się pod względem materiału, z jakiego zostały wykonane, jednak te najpopularniejsze to modele stalowe i aluminiowe. W zależności od typu mogą służyć do różnych celów, jednak ich podstawowym zadaniem jest wzmacnianie i łączenie poszczególnych elementów. Które z nich warto kupić, bo sprawdzą się najlepiej?

Listwy stalowe – zalety

Chyba najważniejszą właściwością profili stalowych jest ich ogromna wytrzymałość. Trudno je uszkodzić, nie naruszy ich wysoka temperatura, są też odporne na korozję. Dzięki temu nadają się do stosowania zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. W związku z tym możemy je zobaczyć nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w biurach, zakładach produkcyjnych, magazynach itd. Popularność profili stalowych wynika także z faktu, że są uniwersalne, ponieważ mogą być wykorzystywane do łączenia elementów wykonanych z różnych materiałów. Jednocześnie nie da się im odmówić surowej estetyki, która może nadać wnętrzu nowoczesności. Tym sposobem listwy stalowe będą zarówno chroniły powierzchnię przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, ale również zapewnią jej schludny, niemalże elegancki wygląd.

Elementy, w których wykorzystano listwy stalowe – czyli podłogi, schody bądź narożniki – będą dobrze prezentowały się przez długie lata. Takie listwy nie odkształcają się pod wpływem czasu i bez względu na panujące warunki dobrze spełnią swoją funkcję. Zwykle możemy je dostać w wersji polerowanej lub szczotkowanej, co pozwala dopasować je do określonych potrzeb.

Listwy aluminiowe – zalety

Listwy aluminiowe pod wieloma względami dorównują stalowym. Również wyglądają estetycznie, dlatego ci, którym zależy na ładnym wykończeniu, z pewnością będą zadowoleni. Na dodatek wykazują wysoką odporność na korozję – jeśli ich użyjemy, nie musimy zupełnie martwić się o to, że z czasem na powierzchni pojawią się brzydkie plamy z rdzy, które w efekcie mogą doprowadzić do uszkodzeń. W związku z tym nadają się również do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, przetrwają także w trudnych warunkach zewnętrznych.

To, co zdecydowanie wyróżnia listwy aluminiowe, to ich niewielka waga. Jeśli zatem zależy nam na tym, by chociażby narożniki ścian nie były zbytnio obciążone, to zdecydowanie będzie to najlepszy wybór. Dodatkowo dostępne na rynku listwy aluminiowe są anodowane, czyli pokryte warstwą tlenku, dzięki któremu nie tylko wzmacnia się ich właściwości, ale także nadaje ładny, elegancki wygląd.

Listwy stalowe czy aluminiowe?

Właściwie oba rodzaje profili doskonale sprawdzą się podczas wykańczania dowolnego wnętrza. W takcie dokonywania zakupu najważniejszy jest wybór uznanego producenta, np. https://pawotex.com/, gdzie zyskujemy gwarancję, że wykorzystywane są materiały tylko najwyższej jakości. Wystarczy zatem zastanowić się, do czego zamierzamy wykorzystać listwy, by móc odpowiednio dobrać ich parametry czy kształt. W udanym zakupie pomoże też dokonanie wszelkich niezbędnych pomiarów, dzięki czemu będziemy wiedzieli, ile dokładnie materiału potrzebujemy – tym sposobem nie narazimy się na straty czasu czy pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here