Złomowanie pojazdów wbrew wszelkim opinią wcale nie jest zadaniem takim prostym, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą oddać samochód na złom, ale nie mają zielonego pojęcia jak za to się odpowiednio zabrać.

Złomowanie pojazdów zgodnie z prawem

Samochody możemy wyrejestrować z kilku różnych przyczyn. Najczęściej dokonujemy tego z powodu kradzieży, wywozu auta z Polski albo po prostu kasacji starego pojazdu, który z przyczyn technicznych nie nadaje się już do jazdy. Jeżeli posiadamy w garażu stare auto, które nie nadaje się już do użytku, to należy jak najszybciej je wyrejestrować. Pamiętać należy o tym, że nawet za niesprawne auto należy systematycznie opłacać składki za ubezpieczenie OC.

W jakich przypadkach można wyrejestrować auto?

Zgodnie z kodeksem drogowym auto można wyrejestrować w następujących przypadkach:

– kradzież pojazdu
– zniszczenie pojazdu za granicą
– przekazanie auta do firmy prowadzącej profesjonalną stację demontażu albo specjalnego punktu zbierania pojazdów
– wywóz pojazdu z kraju (w sytuacji gdy nasze auto zarejestrowane zostało za granicą)
– udokumentowana utrata posiadania pojazdu (bez zmian w zakresie prawa własności)

Jak prawidłowo wyrejestrować samochód?

Samochód powinno wyrejestrować się w tym samym wydziale komunikacji, w którym wcześniej zostało zarejestrowane. Do wyrejestrowania auta oprócz dowodu tożsamości potrzebować będziemy również dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, dowód uiszczenia opłaty skarbowej za decyzję o wyrejestrowanie auta. Koniecznie musimy przedstawić również dokument potwierdzający opłacenie obowiązujących składek OC oraz tablice rejestracyjne. Oczywiście jeżeli chcemy wyrejestrować samochód z powodu kradzieży, to tablice rejestracyjne nie są wymagane. Jeżeli dowód własności wystawiony jest na osobę prowadzącą własną działalność gospodarczą to musimy przedstawić również zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. W przypadku demontażu auta musimy przedstawić także specjalne zaświadczenie o przekazanie samochodu do stacji demontażu pojazdów wyznaczonej przez wojewodę.

Jak przebiega złomowanie pojazdów?

Jeżeli nasze auto nie nadaje się już do normalnej eksploatacji, to najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście oddanie go do stacji demontażu lub specjalnego punktu zbierania pojazdów. W pierwszej kolejności musimy upewnić się, czy stacja z której usług zamierzamy skorzystać jest legalna i posiada odpowiednie zezwolenie wydawane przez marszałka województwa. W momencie oddania pojazdu do demontażu powinnyśmy otrzymać specjalne zaświadczenie o demontażu, w którym to znajdują się szczegółowe informacje o unieważnieniu dowodu rejestracyjnego, tablic rejestracyjnych i karty pojazdu w sytuacji gdy była ona wydana. Zaświadczenie sporządzane jest zawsze w trzech egzemplarzach. Jeden trafia do nas, drugi do organu rejestracyjnego a trzeci do firmy, która prowadzi stację demontażu. Po otrzymaniu zaświadczenia mamy 30 dni na złożenie wniosku o wyrejestrowanie pojazdu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here