grzybica paznokci u stóp

Paznokcie przy grzybicy stóp robią się zgrubiałe ,mają bielszy lub żółtawy kolor i sprawiają kłopot, bo są bardziej kruche

Przyczyny grzybicy

Za grzybice odpowiadają trzy rodzaje grzybów, są to: dermatofity, drożdżaki oraz pleśnie. Kontakt z nimi może spowodować infekcję i rozwój grzybicy paznokci na lub pod ich powierzchnią. Grzyby najlepiej dojrzewają w miejscach, w których jest ciepło i wilgotno, a stopy są jednymi z najczęstszych ofiar ich ataków.

Czym charakteryzuje się grzybica paznokci?

Infekcje grzybicze paznokci nie są bolesne, jednak jeśli grzybica się rozwinie, po jakimś czasie możemy odczuwać dyskomfort, a nawet ból podczas noszenia zabudowanych butów, chodzenia czy stania przez dłuższy czas.

Jakie są objawy grzybicy podpaznokciowej?

Charakterystyczne objawy grzybicy podpaznokciowej:

 • Grzybica obejmuje zarówno brzegi paznokci, jak i skórę pod nimi.
 • Pojawiają się żółte smugi w okolicach łożyska paznokcia oraz po wewnętrznej stronie.
 • Odbarwiony i zgrubiały paznokieć może odłączyć się od skóry.
 • Paznokieć staje się słaby, łamliwy, pękający, jest też grubszy od reszty.

Biała, powierzchowna grzybica paznokci wiąże się z następującymi objawami:

 • Zaatakowana jest wierzchnia warstwa paznokcia.
 • Na płytce pojawiają się białe plamki, smugi, paski.
 • Paznokieć jest bardziej biały niż inne, staje się też nad wyraz delikatny i kruchy.
 • Z czasem powierzchnia paznokcia zmienia kolor, może być szarawa lub brązowa, jednak płytka nie oddziela się od skóry.

jak sobie poradzić z grzybicą paznokci u stóp

Jak leczyć grzybicę paznokci?

Grzybica paznokci u nóg obejmuje leczenie farmakologiczne, chirurgiczne, a także środki działające miejscowo:

 • Lekarz przepisze nam środki doustne, które pomagają w umiarkowanych i cięższych przypadkach. Leki te maksymalizują szansę pozbycia się grzybicy paznokcia.
 • Usunięcie paznokcia to praktyka stosowana wówczas, gdy grzybica jest zaawansowana, ciężka do wyleczenia innymi sposobami, a także – gdy nawraca.
 • Krem, żel czy lakier na grzybicę paznokci u stóp to tylko pomocnicze środki, których działanie sprawdza się w przypadku łagodnej postaci grzybicy. Mogą być one także używane profilaktycznie, w celu zapobiegania infekcjom lub nawrotom.

Ryzyko grzybicy paznokci

Obecnie wiadomo, że jest duża część ludzi, która bardziej lub mniej narażona jest na grzybicę paznokci. Na pewno dużo silniejsze przyciąganie drobnoustrojów wykazują ci, którzy: ukończyli 60 lat, cierpią na cukrzycę, maja osłabiony układ immunologiczny, miały uszkodzony lub wrastający paznokieć, noszą mało przewiewne obuwie, a także mieszkają lub pracują w miejscach, gdzie powietrze jest gorące i wilgotne. Warto wiec zwracać uwagę na te czynniki, jeśli chcemy uchronić się przed grzybicą stóp. Warto jest również nosić przewiewne obuwie i zwracać uwagę na nasze stopy a także dbać o ich higienę, dodatkowo regularnie usuwać skórki. Bardzo dobrze jest też jak najczęściej korzystać z usług kosmetyczki lub stosować różne kosmetyki do pielęgnacji stóp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here