zmienić się
fot.pixabay.com

Czy warto się zmieniać dla innych? Takie pytanie stawiamy sobie wielokrotnie w ciągu życia. W pierwszej chwili skłonni jesteśmy  od razu zaprzeczyć, ale czy słusznie? Czy zmienianie się dla innych to zawsze błąd?

Zobacz też: http://www.beyouty.pl/jak-sie-zmienic/

Zmieniamy się przez całe życie. Dojrzewamy, doroślejemy. Życie stawia przed nami coraz to nowe wyzwania, które nas kształtują. Czasami są to skrajne sytuacje, z którymi próbujemy sobie poradzić najlepiej jak umiemy. Po nich wiele się w nas zmienia. Czasami stajemy się silniejsi, czasami podkopuje to nasza wiarę w siebie samych czy w ludzi. 

Zmieniamy się całe życie

Kształtują nas też ludzie, których spotykamy na swej drodze. Na tym początkowym etapie są to rodzice. Jakbyśmy ich nie oceniali, wkrótce gdy sami rozpoczniemy swoja dorosłość, zobaczymy wyraźnie, jak bardzo powielamy ich zachowanie, wartości, decyzje. Nieco później autorytet rodziców w naszych oczach przygasa i zaczyna się liczyć przede wszystkim zdanie grupy rówieśniczej. Przyjaciele są wtedy dla nas najważniejsi na świecie. Jeśli mamy szczęście, będą dla nas wsparciem (ze wzajemnością) do końca. Kolejnym ogniwem w rozwoju naszej osobowości są nasi partnerzy. Doświadczenia jakie wyciągniemy z kolejnych związków mogą mieć decydujące znaczenie dla tych przyszłych, następnych. 

Przez całe nasze życie zbieramy bagaż doświadczeń. Oddziałuje na nas wiele czynników z zewnątrz, na które nie mamy wpływu. Nie możemy jednak zasłaniać swoich słabości tymi niezależnymi od nas czynnikami. Każdy z nas ma wybór, ma wolną wolę i musi wziąć odpowiedzialność za swoje decyzje i swoje życie. 

Dlaczego warto pójść na kompromis

Wielu zapewne powie, że nie powinnismy się zmieniać dla kogoś, pod czyjeś dyktando.  I częściowo jest to racja. Jeśli ktoś cie kocha, to akceptuje cie takim jaki jesteś. Prawdziwa miłość jest bezwarunkowa. Z drugiej jednak strony taka miłość jest trudna i może być źródłem nieszczęścia. Nie wystarczy tylko to, że się kochamy. Jeśli chcemy być w szczęśliwym związku, czeka nas ciężka wspólna praca nad relacją. To wtedy pojawia się chęć wypracowania kompromisów. Obie strony idą na ustępstwa, obie deklarują chęć zmiany, ponieważ nie to jest najważniejsze, aby utrzymywać status quo za wszelką cenę. Najważniejsze to wspólnie budować przyszłość opart na szacunku i miłości. 

Przeczytaj też: http://nieoficjalnie.pl/jak-zmienic-swoje-dane-na-facebooku/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here