motywacja
fot. pexels.com

Wiele osób mówi, że w sumie mogłaby ćwiczyć i zdrowo się odżywiać, ale nie ma motywacji, tej iskierki, która umożliwiłaby im skuteczne działanie w tych dwóch obszarach. Motywacja jednak ma z tym bardzo mało wspólnego, a wiele ludzi twierdzi, że motywacja nie ma tutaj żadnego znaczenia. Skąd zatem czerpać motywację do zdrowego trybu życia i jak się motywować, gdy nie mamy ochoty ćwiczyć oraz zjeść zdrowego posiłku?

Zobacz też: http://www.gautama.pl/jak-sie-zmotywowac-do-cwiczen/

Błędne wyobrażenie o motywacji

Motywacja – wokół niej narosło wiele mitów, a jeden z nich dotyczy właśnie zdrowego trybu życia. Otóż wiele osób twierdzi, że w sumie to mogłaby zacząć ćwiczyć lub pójść na ten zaplanowany trening, gdy już podjęła decyzję i regularnych ćwiczeniach i mogłaby też jeść zdrowo, ale jakoś tak nie ma do tego motywacji.

Motywację postrzegamy, jako impuls, moc pozytywnych emocji, energię i takie poczucie, że mamy w sobie chęć do zrobienia czegoś. To błędne podejście, ponieważ nauczyło nas ono wykonywania pewnych rzeczy tylko wtedy, gdy mamy na to ochotę, a nie wtedy, gdy zwyczajnie trzeba je zrobić. W ten sposób uczymy się wzajemnie, że skoro nie mam motywacji czyli tej chęci na wykonanie czegoś, to tego nie robię. W zamian za to szukam motywacji. 

Tak naprawdę nie musi nam się chcieć, abyśmy coś zrobili. Pewnie wielu z was w tym momencie bardzo się zdziwiła. Warto powtórzyć to jeszcze raz – nie musi nam się chcieć, nie musimy być zmotywowani, aby zrobić to, co do nas należy. Gdyby człowiek robił tylko to na co ma ochotę i wtedy kiedy ma na to ochotę, mało by osiągnął. Przede wszystkim nie wyszedłby ze swojej strefy komfortu. 

Jak podejść do motywacji?

Do motywacji należy podejść inaczej niż zostało to opisane powyżej. Nie traktować jej jako nagłego przypływu emocji, które władając umysłem i ciałem sprawiają, że robimy różne rzeczy. Tak naprawdę częściej tak rozumianej motywacji nie mamy i właśnie dlatego należy się z nią pożegnać. Jak zatem ją rozumieć i skąd ją czerpać? Motywację naucz się postrzegać w dłuższej perspektywie, jako coś jest motorem napędowym do twoich celów, coś co sprawia, że wstaniesz z kanapy i zrobisz trening nawet wtedy, kiedy nie masz na to ochoty. Niech motywacja będzie czymś co pomoże ci wstać i przygotować zdrowy posiłek, nawet wtedy, gdy masz ochotę na coś bardzo niezdrowego, ale wiesz że nie służy to tobie. Niech motywacja będzie twoim drogowskazem do celu niezależnym od poczucia chęci do zrobienia czegoś.

Przeczytaj też: http://www.prohelvetia.pl/przyczyny-biegunki-i-sposoby-na-jej-zatrzymanie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here