Problem modzeli i zrogowaceń skóry, zwłaszcza na stopach oraz dłoniach, dotyka bardzo wiele osób i to w różnym wieku. W efekcie pojawia się ból oraz poczucie dyskomfortu. Leczenie tych przypadłości nie jest zbyt łatwe i warto je powierzyć specjaliście.

Modzele czy zrogowacenie?

Niekiedy oba pojęcia są mylnie stosowane, więc warto zaznaczyć, że modzele i zrogowacenia różnią się od siebie. Te pierwsze wynikają z urazów mechanicznych, najczęściej systematycznego nacisku albo tarcia na konkretny fragment skóry. Pod jego wpływem następuje w tym miejscu obumarcie skóry, co objawia się wytworzeniem warstwy rogowej naskórka, która nie złuszcza się, ale ciągle narastając tworzy grubą i twardą warstwę. Powstałe wypukłości są zazwyczaj szare bądź żółtawe i nie wyglądają estetycznie, a ponadto mogą powodować ból, a nawet utrudniać chodzenie. Tak się dzieje, kiedy modzele występują na pięcie albo pod dużym palcem stopy. W przypadku modzeli na stopach najczęściej winne jest noszenie nieodpowiedniego obuwia, np. za ciasnego. Warto zaznaczyć, że niekiedy powodem ich pojawienia się są określone dolegliwości, jak płaskostopie, reumatoidalne zapalenie stawów albo zaburzenia struktury kostnej. Oprócz stóp, mogą też być na dłoniach, kolanach albo łokciach.

Z kolei zrogowacenia skóry mają charakter suchych i łuszczących się płatów obumarłego naskórka, przede wszystkim na stopach. Wynikają one głównie z niewłaściwej pielęgnacji i higieny stóp, aczkolwiek mogą też być następstwem zaburzeń procesów zachodzących w skórze. Zrogowacenie na pewno skutkuje dużym dyskomfortem, a niekiedy sprawia ból.

Jak leczyć modzele i zrogowacenia skóry?

Wiele osób początkowo próbuje samodzielnie uporać się z problemem, jednak efektywność takich domowych zabiegów okazuje się niezbyt wysoka. Zawodzą różnego rodzaju kąpiele stóp, żele, maści czy też wkładki do butów. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak zgłoszenie się do specjalisty, najlepiej podologa. Gabinety podologiczne nie są może tak powszechne, jak ginekologiczne czy stomatologiczne, więc warto skorzystać z wyszukiwarki podolodzy.pl, aby szybko znaleźć miejsce, dokąd możemy udać się z problemem.

Podolog, na podstawie przeprowadzonych oględzin, ustali dokładne przyczyny powstania tego typu zmian. To ważne w kontekście podjęcia określonej terapii, która zostaje dopasowana do konkretnego przypadku, a zwłaszcza stopnia zaawansowania dolegliwości. Czas leczenia jest bardzo różny, jednak trudno przypuszczać, że po jednej wizycie uda się uporać z problemem. To wymaga podjęcia bardzo konkretnych działań nie tylko ściśle leczniczych, ale także zapobiegających pogłębieniu się zmian. Pod okiem specjalisty łatwiej pozbyć się modzeli i zrogowaceń na zawsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here