Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy

Czy wiesz, że kręgosłup lędźwiowy możesz ćwiczyć w domu? Dowiedz się, jak każdego dnia dbać o kręgosłup lędźwiowy oraz jak ćwiczyć, aby wzmocnić ten odcinek.

Profilaktyka i ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy w domu

Coraz więcej osób narzeka na różnego rodzaju dolegliwości związane z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Nie jest żadną tajemnicą, że bywają one bardzo problematyczne i są odczuwalne w różnorodnych sytuacjach – w pracy, podczas aktywności fizycznej czy nawet w czasie nocy. Dlatego też bardzo istotna jest profilaktyka bólu kręgosłupa oraz ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy.

Warto w tym miejscu podkreślić, że o swój kręgosłup możesz dbać codziennie. Na kondycję odcinka lędźwiowego wpływ ma właściwie wszystko, co robisz – dlatego też zwracaj uwagę na swój tryb życia oraz nawyki, bo wiele z nich może mieć nadzwyczaj negatywne skutki. Dlatego też podstawową zasadą jest utrzymywanie prostych pleców.

Nie garb się podczas pracy, staraj się siadać prosto i nie wykrzywiać zbytnio kręgosłupa. O właściwą pozycję dbaj także podczas snu – w tym celu służą np. poduszki ortopedyczne. Pamiętaj o tym każdego dnia – im lepiej o to zadbasz, tym mniejsza będzie szansa pojawienia się problemów z kręgosłupem.

Równie ważne są ćwiczenia na kręgosłup. Jeśli sytuacja nie jest poważna, możesz je wykonywać samodzielnie w domu – to duża oszczędność czasu i niemała wygoda. Jeżeli chcesz, skorzystaj także z prostych akcesoriów, jak np. piłka, jeśli jednak nie masz żadnego sprzętu tego typu, z powodzeniem wystarczy po prostu odrobina miejsca w salonie. Jakie więc ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy w domu robić?

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy

Każdy trening, nawet ćwiczenia na kręgosłup, trzeba poprzedzić krótką rozgrzewką. W ten sposób uelastycznisz mięśnie i więzadła, a do tego pobudzisz pracę układu krążeniowo-oddechowego. W ramach rozgrzewki możesz np. poprzeciągać się i mocno przyciągać kolana do klatki piersiowej.

Ćwiczeń na kręgosłup lędźwiowy jest bez liku, bardzo ważne jest, aby ćwiczyć systematycznie. Tylko regularność gwarantuje Ci dobre efekty, dlatego koniecznie przestrzegaj założonego harmonogramu.

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy możesz zacząć w pozycji klęku podpartego. Teraz rób naprzemiennie koci grzbiet i staraj się ustawić kręgosłup tak, aby był wygięty w drugą stronę. W tej samej pozycji możesz wykonywać też inne ćwiczenie na kręgosłup, które polega na naprzemiennym unoszeniu lewej nogi i prawej ręki, a następnie prawej nogi i lewej ręki.

Do kolejnego ćwiczenia ułóż się na plecach i podkurcz nogi tak, jak do robienia brzuszków. Unoś pośladki w taki sposób, aby tworzyły prostą linię z plecami i udami – zwróć też uwagę, aby nie wypinać zbytnio pośladków, gdyż ta pozycja jest niekorzystna dla odcinka lędźwiowego.

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy należy wykonywać od 3 do 5 razy w tygodniu po 10-20 powtórzeń. Opcjonalnie możesz oczywiście zwiększać liczbę powtórzeń, aby w większej mierze dbać o swój kręgosłup. Nie ma na co czekać, już dziś rozpocznij swój domowy trening kręgosłupa!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here