Zapalenie spojówek

Oczy to jeden z najważniejszych narządów w naszym ciele. Dlatego tak bardzo ważne jest dbanie o ten organ naszego organizmu. Mowa tutaj jest o profilaktyce, przeciwdziałaniu i zapobieganiu rozwijającym się wadom, schorzeniom, ewentualnym chorobom. Oczy to jednocześnie bardzo delikatny organ w naszym ciele, często narażony na czynniki zewnętrzne i ich szkodliwe działanie na narząd wzroku np. promieniowanie ultrafioletowe, substancje chemiczne mogące zaszkodzić naszym oczom jak choćby nieodpowiedni dobór kosmetyków lub ich przeterminowanie. Także ostry wiatr i piach mogą przyczynić się do uszkodzenia błony oka, co objawiać może się później suchością w gałce ocznej, odczuciem pieczenia, łzawienia itp.

Zapalenie spojówki

Jednym z najczęściej pojawiających się schorzeń oka jest zapalenie spojówek. Polega ono na zapaleniu błony śluzowej powieki, której funkcją jest ochronna gałki ocznej, jednak właśnie ta część należąca do narządu wzroku ulega częstym podrażnieniom.

Warto dodać, że zapalenie spojówek może być infekcyjne lub nieinfekcyjne. To, spowodowane przez bakterie typu gronkowiec, paciorkowiec i inne, może objawiać się ropną wydzieliną i wymaga leczenia antybiotykiem. Najczęściej są to krople do oczu przepisywane przez lekarza na receptę. Tutaj raczej domowe metody nie sprawdzą się, tym bardziej, jeśli dodatkowo towarzyszą nam objawy ze strony górnych dróg oddechowych i zapalenie spojówki oka ma związek z zakażeniem organizmu.

Leczenie zapalenia spojówek domowymi sposobami może mieć jednak swoje zastosowanie, szczególnie jeśli jest jeszcze to początkowa faza choroby, lub jeśli jest spowodowane przez wirusy. Wówczas przechodzi ono samoistnie i najczęściej nie wymaga leczenia, lecz wskazane jest wspomaganie się dostępnymi środkami, które dostaniemy w aptece bez recepty lub tymi, które mamy w domu.

Jeśli borykamy się z wirusowym lub alergicznym zapaleniem spojówek warto zacząć leczenie od okładów ze świetlika, czarnej herbaty lub rumianku. Można także kupić kropelki na bazie wyciągu ze świetlika lekarskiego w aptece. Można także wspomóc się zakraplaniem oczu tak zwanymi sztucznymi łzami. Są to nawilżające substancje otulające błonę oka, często mają dodatek kwasu hialuronowego, który dodatkowo nawilża oczy. Warto pamiętać o tym, aby nie trzeć oczu rękami, nie pocierać, a do przemywania twarzy i okolic oczu używać tylko delikatnych płynów najlepiej nie zawierających sztucznych substancji zapachowych. Warto wtedy unikać zakurzonych pomieszczeń, a kiedy musimy wyjść na zewnątrz zabierzmy ze sobą okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV.

Jeśli pomimo stosowania powyższych wskazówek czujesz, że stan twoich oczu nie poprawia się lub ulega pogorszeniu koniecznie zasięgnij porady u okulisty. Jest wiele miejsc, w których dostaniesz poradę lub wdrożone zostanie leczenie jak na przykład wrosinski.pl. Wejdź na stronę wrosiński.pl i dowiedz się więcej na temat leczenia tego schorzenia. Z całą pewnością nie powinieneś bagatelizować tego schorzenia, choć przeważnie niegroźny może przybrać ostrą formę i nieleczony przez specjalistę doprowadzić do powikłań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here