Ceny niektórych komponentów komputerowych idą w górę. Problemem jest dostęp przede wszystkim do kart graficznych. To może być jednak dobry moment na zakup dysku i pamięci RAM.
Na rynku brakuje procesorów i kart graficznych
Problemy z dostawami i zwiększone zapotrzebowanie na niektóre komponenty to czynniki, przez które składanie komputera w 2021 roku potrafi dostarczyć wielu trudności. Winne temu stanowi rzeczy jest tworzenie koparek kryptowalut. Nie jest to więc idealny moment na planowanie nowej maszyny. Ale czy aby na pewno? Niektóre komponenty w tym momencie wydają się śmiesznie tanie. Są to m.in. dyski SSD i pamięci RAM, których ceny utrzymują się na naprawdę niskim poziomie. Być może warto więc wyposażyć się w tego typu części już teraz, planując budowę komputera np. w 2022 roku, kiedy (miejmy nadzieję) ustanie część problemów z dostawami.
Aktualnie na rynku dostępne są także dyski SSD o pojemnościach, które dawniej nie były w zasięgu zwykłego konsumenta. Dziś zakup SSD o pojemności wielu terabajtów jest możliwy, co jeszcze bardziej skłania ku przyjrzeniu się ofertom magazynów danych.
Na co zwrócić uwagę, kupując dysk SSD 1 TB i większy?
Przy zakupie dysku SSD zwracamy szczególną uwagę na szybkość zapisu i odczytu danych z niego. Współczesne magazyny danych są w stanie osiągać zapis i odczyt rzędu 3000 MB/s, o ile korzystają ze złącza M.2. Dyski SSD korzystające z łączności SATA również są popularnym i wydajnym rozwiązaniem, ich prędkość odczytu i zapisu oscyluje pomiędzy 500 a 600 MB/s. Sprawia to, że są one znacznie wydajniejsze od dysków HDD, których prędkość odczytu i zapisu sięga do około 150 MB/s. W laptopach montowane są zazwyczaj dyski HDD o jeszcze gorszych parametrach, są to często niestandardowe dyski 2,5-cala, podczas gdy w „pecetach” montuje się modele 3,5-calowe. Może cechować je m.in. niższa ilość obrotów (choć niekoniecznie – wszystko zależy od danego urządzenia).
Jeśli chcemy kupić dysk SSD o dużej pojemności, warto zastanowić się, jaką funkcję ma on pełnić. Warto sprawdzić, ile złącz M.2 i SATA ma nasza płyta główna. Dyski, na których mają być przechowywane dane, do których konieczny jest szybki dostęp, podłączamy do złącza M.2. Pojemniejsze magazyny danych mogą z powodzeniem zostać sparowane ze złączem SATA. Na rynku aktualnie znajdziemy zarówno duże, jak i mniejsze dyski montowane do M.2.
Jeśli nie zastanawiasz się nad budowaniem PC, być może warto pomyśleć o doposażeniu laptopa
Dysk SSD do laptopa jest w stanie zupełnie odmienić doświadczenie z mobilnej pracy. Tego typu rozwiązanie bardzo dobrze wspiera wydajność obsługi komputera pod praktycznie każdym kątem. Zarówno programy, jak i system pracują szybciej, a pliki ładują się krócej. W wielu laptopach można zamontować dodatkowy dysk SSD 1 TB, korzystając z odpowiedniej kieszeni montowanej w czytniku płyt CD lub wymienić aktualny dysk twardy na model o lepszej specyfikacji.
Dyski SSD z wielu powodów są bardzo dobrym rozwiązaniem w urządzeniu mobilnym. Oferują one wyższy poziom odporności na wstrząsy i podstawowe uszkodzenia, konsumują mniej energii, a szybszy start systemu i sprawniejsza jego obsługa skracają czas pracy baterii, który „wydajemy” na podstawowe procesy, umożliwiając nam skoncentrowanie się na tym, co ważne.