Remont łazienki krok po kroku

Remont łazienki to wieloetapowe i skomplikowane zadanie. Jego celem jest nie tylko poprawa estetyki wnętrza, ale też poprawa jego funkcjonalności. To z kolei często wiąże się z koniecznością wymiany sanitariatów i instalacji, zmiany sposobu, w jaki rozplanowana jest przestrzeń oraz montażem bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń, niż do tej pory. Każdy, kto kiedykolwiek przeprowadzał kompleksowy remont łazienki, wie, jak łatwo jest się zgubić wśród wszystkich spraw, których trzeba w związku z tym dopilnować. Z nami jednak zaplanujesz remont łazienki krok po kroku – przedstawiamy najważniejsze etapy całego przedsięwzięcia.

Podstawowe pytanie

Od czego zacząć remont łazienki? Pierwszym krokiem, poprzedzającym nawet stworzenie projektu, jest zadanie sobie pytania, co w obecnej łazience nam przeszkadza i co chcemy zmienić. Wymiana kabiny prysznicowej na wannę lub odwrotnie? A może chcesz wprowadzić do swojego domu takie rozwiązania jak baterie oszczędzające wodę? Czy problemem są uszkodzone, zużyte lub po prostu niemodne płytki? Niezależnie od tego, co i dlaczego chcesz zmienić, warto ustalić to już na samym początku. To na tym etapie zapadają bowiem decyzje, od których zależy zakres oraz koszt remontu.

Warto przy tym zasięgnąć porady ekspertów – osób zajmujących się kładzeniem płytek, wymianą armatury czy architektów wnętrz. Ten ostatni może stworzyć dla Ciebie kompletny projekt łazienki, który pozwoli stworzyć kosztorys oraz stworzyć listę niezbędnych prac i zakupów.

Przygotowanie łazienki

Po zamówieniu wszystkiego, co będzie potrzebne, przychodzi czas na pierwszy etap właściwych prac nad łazienką – tym bardziej że na niektóre elementy wyposażenia być może trzeba będzie poczekać minimum kilka dni. To doskonały moment na usunięcie wszystkiego, co jest zepsute, stare lub po prostu chcemy to wymienić. Oznacza to między innymi skuwanie płytek lub usuwanie farby olejnej.

Robiąc remont łazienki od podstaw, należy pamiętać o ostrożności – trzeba uważać, by nie uszkodzić rur ani instalacji, która może znajdować się bardzo płytko w ścianie. W wielu przypadkach, szczególnie jeśli mamy do czynienia ze starym budownictwem, należy nastawić się na utrudnienia w postaci płytek przyklejonych na cement, wielu warstw farby, która przez lata zdążyła stworzyć coś w rodzaju skorupy, czy niedbale zalepionych dziur w ścianach.

Usunięcie wszystkiego, co zbędne pozwoli również zweryfikować wcześniejsze założenia i ustalić, gdzie tak naprawdę znajdują się rury, piony kanalizacyjne czy inne instalacje. Może to oczywiście oznaczać zmiany w projekcie lub konieczność wykonania dodatkowych prac, a co za tym idzie – większy koszt remontu łazienki.

Instalacje: hydrauliczna, elektryczna

Na tym etapie dokonuje się wymiany rur, wężyków, przyłączy i innych elementów instalacji hydraulicznej – nie tylko tych niewidocznych gołym okiem. W tym czasie instaluje się również nowe baterie – w kabinie prysznicowej, wannie lub przy umywalce.

W starszych budynkach konieczna może okazać się wymiana instalacji – nie zawsze wiemy przy tym, jakie rozwiązania zostały zastosowane lata temu. Na tym etapie należy również zaplanować rozmieszczenie takich elementów jak gniazdka, włączniki czy oświetlenie. Trzeba wziąć przy tym pod uwagę zarówno wygodę użytkowników, jak i kwestie bezpieczeństwa.

Płytki i armatura

Na tym etapie rozpoczyna się przygotowania do montażu płytek i armatury. Przede wszystkim konieczne jest wyrównanie oraz wygładzenie podłogi i ścian. W tym czasie można zastosować takie rozwiązania jak specjalne płyty kartonowo-gipsowe zakrywające rury czy zabudowy do toalet podtynkowych.

Konieczne jest również przygotowanie hydroizolacji przeciwwilgociowej, która uchroni pomieszczenie przed działaniem wilgoci, a nawet zapobiegnie zalaniu sąsiadów w przypadku poważnej awarii.

Dopiero w tak przygotowanej łazience można przystępować to montażu armatury, a następnie płytek. Jeżeli wymieniamy takie elementy jak wanna czy umywalki, najlepiej zrobić to przed położeniem płytek – nie ryzykujemy wówczas uszkodzenia już położonych kafli.

Biały montaż

Ostatni etap remontu to zadbanie o to, by wszystkie przestrzenie, które tego wymagają, zostały należycie uszczelnione. Wtedy również podejmowane są ostateczne decyzje o tym, jak zaaranżować łazienkę. Można dokonać też ostatnich pomiarów, by podczas kupowania mebli łazienkowych zwrócić uwagę na to, czy wybrane modele na pewno będą pasować do gotowego wnętrza.

Na każdym etapie wyjątkowe znaczenie ma staranność, z jaką przeprowadzone zostaną wszystkie prace. Zaniedbania lub niskiej jakości produkty to prosty przepis na katastrofę – łącznie z zalaniem sąsiadów. Dlatego bardzo ważne jest, by korzystać wyłącznie ze sprawdzonych elementów oraz usług wykwalifikowanych fachowców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here