Jak postępować, gdy pojawia się nietrzymanie moczu

Wilgotna bielizna, strach przed kompromitacją, gorączkowe poszukiwanie łazienki w miejscu publicznym – te problemy znane są wszystkim osobom borykającym się z nietrzymaniem moczu. To dość częsta dolegliwość, o której nadal niewiele się mówi, pomijając jej objawy i konsekwencje wstydliwym milczeniem. A przecież z tą przypadłością można normalnie żyć i funkcjonować, a nawet uprawiać sport! Można też ją skutecznie leczyć.

Nietrzymanie moczu – jakie są najczęstsze przyczyny tej dolegliwości?

Przyczyny mimowolnego wycieku moczu mogą być bardzo zróżnicowane: od całkiem prozaicznych, jak niewłaściwa dieta i przepełniony pęcherz, aż do poważnych schorzeń. Zazwyczaj jednak powód plasuje się gdzieś pośrodku skali. Do najczęstszych przyczyn nietrzymania moczu należy osłabienie mięśni Kegla. Mówimy wówczas o wysiłkowym nietrzymaniu moczu, które objawia się niekontrolowanym jego wyciekiem np. podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, śmiania się czy kichania. Nietrzymanie moczu tego rodzaju bywa bardzo kłopotliwe i niejednokrotnie staje się powodem zażenowania i ograniczania aktywności poza domem, w tym interakcji towarzyskich. Do osłabienia mięśni Kegla może dojść z różnych powodów. Należą do nich zmiany hormonalne podczas ciąży i menopauzy u kobiet, procesy starzenia się organizmu u obu płci oraz operacja usunięcia prostaty u mężczyzn. Naglące nietrzymanie moczu jest natomiast najczęściej spowodowane uciskiem na pęcherz i jego nadreaktywnością na przykład w przebiegu infekcji układu moczowego. Może też zdarzyć się w czasie ciąży i po porodzie. Do niekontrolowanego wycieku moczu może też przyczyniać się dieta obfitująca w potrawy i napoje o działaniu moczopędnym. Należą do nich między innymi ostre przyprawy i niektóre soki owocowe.

Co robić, gdy pojawia się nietrzymanie moczu?

Przede wszystkim należy przezwyciężyć uczucie zawstydzenia i porozmawiać o tym problemie z lekarzem. Z pewnością doradzi on odpowiedni sposób postępowania, może też wystawić receptę na środki higieniczne stosowane przy nietrzymaniu moczu. Zapewniają one poczucie komfortu i czystości, a wiele z nich jest na tyle dyskretna, że otoczenie w żaden sposób nie zorientuje się, że je stosujemy. Dobrym wyborem są produkty TENA – wkładki urologiczne dla kobiet lub mężczyzn, podpaski czy majtki chłonne, które także dostępne są w wersji dla panów (TENA Men) i dla pań (TENA Lady). Mają one systemy skutecznie zabezpieczające skórę przed kontaktem z moczem, chroniące przed przeciekaniem oraz przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu. Można dzięki nim prowadzić normalne, aktywne życie, łącznie z uprawianiem sportu. Taka ochrona jest bardzo zalecana, ponieważ zwiększa nie tylko komfort fizyczny, ale też psychiczny.

Jak leczy się nietrzymanie moczu?

Sposób leczenia tej dolegliwości zależy od jej przyczyny. Osłabione mięśnie Kegla można wzmocnić za pomocą specjalnych ćwiczeń. Nie są one trudne i można wykonywać je w domu, a nawet jadąc autobusem – polegają na seriach zaciskania i rozluźniania mięśni dna miednicy. Nikt nie musi wiedzieć, że to robimy, a my w tym czasie wzmacniamy siłę mięśni. Możliwe jest też ćwiczenie z różnymi przyrządami – ten rodzaj treningu przeprowadza się pod okiem specjalisty lub samodzielnie w domu. Inna metoda leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu to zabieg laparoskopowy. W przypadku mężczyzn stosowane są też iniekcje i fizjoterapia. Naglące nietrzymanie moczu leczy się zazwyczaj farmakologicznie, można też zastosować trening kontynencji, który ma na celu zmniejszenie reaktywności pęcherza. Gdy pojawia się problem z nietrzymaniem moczu, należy powiedzieć o tym lekarzowi, ponieważ może to świadczyć o dodatkowych nieprawidłowościach i na przykład stanie zapalnym pęcherza. Zwłaszcza panowie nie powinni się wstydzić zasięgnięcia w tej kwestii porady urologa. Leczenie jest skuteczne i w zasadzie bezbolesne, a odzyskany komfort życia – nie do przecenienia. Terapii wzmacniającej mięśnie Kegla nie stosuje się jedynie u kobiet w ciąży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here