Myli się ten kto sądzi, że raz wstawione okna, nie wymagają żadnych innych prac poza okresowym czyszczeniem i myciem. Okna też mogą rozregulować się, co zdecydowanie negatywnie wpływa na ich funkcjonalność. Regulacji podlegają okucia okienne, to one są jedynym elementem konstrukcji okiennej, na którym można wykonywać tego typu manewry. Jak prawidłowo wykonać regulację okien oraz okuć? Garść przydatnych informacji poniżej.
Co to są okucia okienne
Współczesne okna to naprawdę bardzo skomplikowane mechanizmy. Obecnie okna wyposażone są w całe systemy okuć, które są sterowane ręcznie albo automatycznie. Są one rozmieszczone na całym obwodzie skrzydeł i ram ościeżnicy, pełniąc przy tym naprawdę bardzo ważną funkcję – zapewniają odpowiednie działanie okna, zgodnie z zapotrzebowaniem użytkownika. Od tego, jak sprawnie działają takie części okna jak: rolki, zaczepy, rozwórki, blokady i zawiasy, zależy nie tylko komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania okien. To właśnie te systemy odpowiadają za bezpieczeństwo, jakie okna dają dla naszego mienia.
Naprawdę mało kto wie, że okucia, przykładowo okna jednoskrzydłowego, to nawet kilkadziesiąt ściśle współpracujących ze sobą elementów, które muszą sprawnie działać, by okno mogło być prawidłowo zamknięte oraz otwarte. Wszystkie te elementy budowy okuć okiennych umiejscowione są tak, że dla przeciętnego użytkownika są bardzo rzadko widoczne – totalnie nie widać ich gdy okno jest zamknięte. Jedynym widocznym elementem są zawiasy, jednak w tych nowoczesnych modelach nawet one mogą być odpowiednio ukryte. Ze specyficznego umiejscowienia okuć okiennych wynika kilka faktów. Z jednej strony są one położone bardzo dyskretnie – zatem nie zaburzają wizualnie designu okna. Z drugiej zaś strony, tak naprawdę mało kto o nich pamięta, zatem praktycznie w ogóle nie są czyszczone i konserwowaniem. Po prostu są – każdy użytkownik okna jest przyzwyczajony do jego prawidłowego działania. Dopiero podczas awarii i zacinania się mechanizmu, przypominamy sobie o tym, że dbanie o okna to nie tylko mycie szyb oraz ram. To też prawidłowa regulacja okna, oraz konserwacja jego wszystkich mechanizmów.
Okno nie działa sprawnie – sprawdź okucia okienne
Regulacja okuć w oknach to nie jest prosta sprawa. Zdecydowanie lepiej zostawić tą kwestię specjalistom, a samemu zająć się ewentualnie diagnozą problemu. Jest ona potrzebna chociażby wtedy, gdy mechanizm okna zaczyna się zacina. Okno z ogromną trudnością otwiera się lub zamyka, traci swoją szczelność, cały czas czuć w chłodne powietrze wpadające przez szczeliny, które wynikają z jego nieprawidłowego zamknięcia. Gdy w mechanizmie okna pojawiają się awarię, to właśnie takie symptomy są najczęściej obserwowane. Pierwszym problemem może być na przykład zbytnie ocieranie o siebie elementów konstrukcyjnych okna – to właśnie wtedy okno trudniej otworzyć lub zamknąć. Czasami problemy pojawiają się na etapie manewrowanie klamką okna – wtedy jest prawdopodobne to, że mamy do czynienia z wadą wyrobu polegającą na przekroczeniu dopuszczalnej wartości sił operacyjnych. Dodatkowo może się łączyć z utratą wodoszczelności przez okno, a także zbyt wysoką przepuszczalnością powietrza. To właśnie wtedy potrzebna jest regulacja okna.
Regulacja okuć w oknach
Chociaż manewr regulowania okuć w oknach wydaje się dosyć mocno skomplikowany, tak naprawdę wymaga głównie siły. Jeżeli wydaje się czymś zbyt trudnym – można zwrócić się po pomoc na przykład do serwisanta z firmy, która zajmowała się montażem okien. Można też spróbować dokonać regulacji okien samodzielnie. Regulacja okuć, czy jak kto woli regulacja okien, polega na zmianie położenia ramy skrzydła okiennego względem ramy ościeżnicy. Można wykonać ją poprzez odpowiednie ruchy, w którymś z wymienionych kierunków:
– regulacja okuć w górę lub w dół
– regulacja okuć w prawo lub w lewo
– regulacja okuć do przodu oraz do tyłu
Dwa pierwsze punkty pozwalają uzyskać prawidłowy zakres zachodzenia przylgi skrzydła wraz z uszczelką za ramę ościeżnicy. Trzeci kierunek regulacji – mniejsza lub większa siłę docisku skrzydła okiennego do ramy ościeżnicy.