Sporo osób się zastanawia, jak dają sobie radę osoby, które pracują za najniższe wynagrodzenie. Kodeks pracy nie pozwala zatrudniać pracownika za mniej niż ustalona ustawowo kwota. Jest to niezgodne z prawem.
Niektórzy zastanawiają się jaka jest najniższa krajowa
Minimalne wynagrodzenie w 2019 roku wynosi około 1600 zł. Każdego roku jest ono większe niż w poprzednim. jednak po powyższej kwocie łatwo się domyślić że podwyżki te nie są spektakularne i nijak się mają do podwyżek cen żywności w sklepach.
Niektórzy ludzie są zadowoleni, kiedy dostaną jakąkolwiek pracę. mają bardzo minimalistyczne podejście. Jest ich w społeczeństwie co prawda niewielu, ale może to wynikać z braku doświadczenia lub wykształcenia. Mają niskie poczucie wartości i cieszą się, że mają jakąkolwiek pracę Pracodawcy wykorzystują to i wypłacają najniższą krajową która jest wynagrodzeniem bardzo słabym i często nieadekwatnym do ponoszonego trudu.
Zarabianie kwot co najmniej o 20 % wyższych jest pewną normą, pracodawcy często ustalają wynagrodzenie ciut wyższe od najniższej krajowej. Jest jeszcze takie pojęcie jak średnia krajowa. Jest to już kwota wyższa, która obejmuje uśrednione wynagrodzenie całego społeczeństwa. Trudno jednak stwierdzić, czy ma się to tak do rzeczywistości. Właściwie w Polsce klasa średnia to bardzo wąska grupa ludzi, a właściwie można powiedzieć że klasy średniej nie ma.
Trzeba wiedzieć, że niektórzy zarabiają miesięcznie kilkadziesiąt tysięcy, kolejna grupa dość bogatych osób to Ci, których wynagrodzenie oscyluje w granicach około kilkunastu tysięcy. Można podać wiele przykładów stanowisk, na których są takie stawki. Jednak na najwyższe pensje najczęściej łapią się osoby, które wiele lat pracowały na swoją pozycję, która na rynku jest mocno ugruntowana.
W takim kontekście minimalne wynagrodzenie wydaje się jałmużną, a nie zapłatą za cały miesiąc pracy każdego dnia roboczego po 8 godzin. Warto próbować to zmienić i wykonywać zawody, które są lepiej płatne i nie zadowalać się małymi kwotami.