Promieniowanie ultrafioletowe jest szkodliwe i szkodzi przede wszystkim twojej skórze. Całkowita rezygnacja z opalania się nie jest na szczęście konieczna, jednakże zawsze warto opalać się w sposób bezpieczny, czyli robić to przy jednoczesnym zabezpieczaniu ciała.
Filtry SPV
Oczywiście takim podstawowym kosmetykiem przeznaczonym do zabezpieczania skóry przed słońcem (a w tym i przed rogowaceniem słonecznym) jest krem lub balsam z filtrem SPV. Ten produkt trzeba dopasować do fototypu skóry. W przeciwnym wypadku nie zadziała on prawidłowo, bo nie zapewni stu procentowej ochrony.
Wyróżniamy sobie aż cztery takie fototypy skóry – pierwszy określa najjaśniejszą skórę, czwarty z kolei wyznacza śniadą i ciemniejszą karnację. Oczywiście im bledsze jest ciało, tym mocniejszych filtrów trzeba używać. Rogowacenie słoneczne i poparzenia często są niestety skutkiem stosowania zbyt słabych kosmetyków.
Ponawianie aplikacji
Nie wystarczy jednak raz nałożyć takiego filtru i cieszyć się tym, że już przez cały dzień skóra będzie perfekcyjnie chroniona przed słońcem. Tak się oczywiście nie stanie. Nawet te najmocniejsze i najwyższe filtry działają średnio przed dwie lub trzy godziny. Po upływie tego czasu należy ponowić ich aplikację. Po filtr należy też sięgnąć bezpośrednio po kąpieli czy pływaniu i to nawet w sytuacji, gdy używa się kosmetyków wodoodpornych, gdyż nawet one tracą swoje właściwości pod wpływem wody.
Jako że do rogowacenia słonecznego dochodzi zwykle na skórze twarzy, o tę partię ciała trzeba się szczególnie mocno zatroszczyć. W jej przypadku warto ponawiać aplikację kremu z filtrem nawet co godzinę, jeżeli słońce jest szczególnie intensywne.
Ochrona skierowana do dzieci
Promieniowanie ultrafioletowe potrafi zaszkodzić każdemu, jednakże najgroźniejsze bywa ono dla osób najmłodszych. Aby rogowacenie słoneczne nie stało się problemem malucha, trzeba oczywiście przez cały rok zabezpieczać go przed działaniem słońca.
Dzieci, które nie ukończyły jeszcze trzeciego roku życia, nie powinny mieć żadnej styczności z promieniowaniem słonecznym. Gdy już podrosną, trzeba pamiętać o ciągłym dokładnym zabezpieczaniu ich ciała. Maluchy powinny używać jak najwyższych filtrów przeciwsłonecznych, ale też i pamiętać o noszeniu nakryć głowy oraz ubrań zasłaniających kark.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.