Każdy z nas marzy o dalekich podróżach do tropikalnych krajów. Często wiążą się one jednak z nieprzyjemnymi niespodziankami w postaci biegunki. Bardzo ważne jest dobre przygotowanie się do wyjazdu. Jak zadbać o profilaktykę?
Skąd ten problem?
Główną przyczyną zatruć są oczywiście pasożyty, wirusy oraz baterie. Problemem są już same warunki panujące w danym miejscu, mieszkanie w zupełnie innej strefie klimatycznej, nieprzyzwyczajenie do wysokich temperatur i wilgoci są równie niebezpieczne. Duży wpływ na zakażenie może mieć też zmiana wody. Nie ryzykujmy — zawsze kupujmy wodę butelkowaną, a tą z kranów przegotujmy. Podczas kąpieli uważajmy, by niechcący nie połknąć wody. Tropikalne temperatury zachęcają nas do picia napojów z lodem. Niestety ich też powinniśmy unikać, ponieważ kostki są robione właśnie z wody kranowej.
Główne objawy
Wszyscy znamy skutki zatrucia pokarmowego. Silne bóle brzucha, złe samopoczucie, biegunka, wymioty i wzdęcia są nie tylko bardzo nieprzyjemne, ale mogą także doprowadzić do niebezpiecznego odwodnienia organizmu.
Jak ich unikać?
Absolutną podstawą jest dbałość o higienę. Kupujmy tylko świeże owoce i warzywa, dokładnie myjmy je przed zjedzeniem. Warto obierać je także ze skórki. Unikajmy surowych warzyw, dobrze będzie je ugotować. Będąc w podróży, często pragniemy spróbować tamtejszych potraw. Spacerując po ulicy, natrafimy na wiele przysmaków od przydrożnych sprzedawców. Dlaczego warto ich unikać? Podczas spacerów nie dbamy odpowiednio o higienę dłoni, podobnie jak osoby zajmujące się sprzedażą. Może (chociaż oczywiście nie musi) spowodować to pojawienie się zatrucia pokarmowego.
Co jeszcze możesz zrobić?
Wybierając się w podroż w tropiki, wyposażmy się w preparaty nawadniające i elektrolity. Dobrze jest też kupić specjalne probiotyki. Znajdziemy je na stronie biowitalni.pl. Stosując te preparaty, możemy czuć się bezpieczniej podczas wyjazdu.
Odpowiednie przygotowanie, poznanie głównych zasad żywieniowych i dbanie o higienę powinny pomóc w walce z zatruciem pokarmowym w czasie podróży.