Dlaczego samoloty unoszą się w powietrzu?

Największe samoloty należące do polskich linii powietrznych mogą ważyć nawet i 250 ton. Jak więc to możliwe, że tak ciężkie i masywne konstrukcje, mogą unosić się i latać na wysokości kilkunastu tysięcy metrów?

Siła tkwi w sile nośnej

Najważniejszy aspekt, dzięki któremu samolot może unieść się w powietrzu to oczywiście siła nośna. Jest ona proporcjonalna do powierzchni skrzydeł samolotu. To właśnie dlatego, zaraz przed startem i lądowaniem, piloci zwiększają powierzchnię skrzydeł przez wyciągnięcie klap. Pozwalają one na stabilny lot w warunkach obniżonej prędkości.

Opór powietrza i ciśnienie

Samoloty pasażerskie latają jak najwyżej, ponieważ w ten sposób znacznie oszczędzają paliwo, poprzez zredukowany opór powietrza. Można by oczywiście latać jeszcze wyżej, jednak wyprowadzenie samolotu na wyższy pułap samo w sobie jest bardziej energożerne a po drugie należy pamiętać o bezpieczeństwie pasażerów. Po pierwsze – na dużych wysokościach daje o sobie znać promieniowanie kosmiczne a po drugie – istnieje zwiększone ryzyko śmierci pasażerów podczas dehermetyzacji kabiny.

Biorąc pod uwagę bardzo wysokie pułapy lotu, trzeba pamiętać o tym, że na dużych wysokościach istnieje zawsze duży niedobór tlenu. Ten zaś jest katalizatorem przemian, które zachodzą w obrębie silnika spalinowego, którym jest przecież silnik odrzutowy.

Ile spala samolot w trakcie lotu?

Podczas lotu ilość spalanego paliwa jest bardzo zróżnicowana. W przypadku początkowej fazy lotu, jest to aż 8 ton na godzinę. Tak duża ilość jest potrzebna do uruchomienia silników, stałego wzrostu prędkości i oczywiście – pułapu lotu.

W kolejnym etapie spalanie wynosi już około 6 ton. Z jednej strony masa samolotu maleje, co oznacza zmniejszone zapotrzebowanie na paliwo a z drugiej – nadal wchodzi on na określony pułap.

Dopiero na samym końcu, w trakcie lotu na konkretnym pułapie, ilość spalanego paliwa normalizuje się i wynosi około 4 ton na godzinę. W miarę upływu czasu masa samolotu maleje, co przedkłada się na minimalnie mniejsze spalanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here