Dietetyczna kolacja na odchudzanie

Wiele ludzi codziennie zastanawia się, co zjeść na kolację. Powszechna opinia mówi jednak, by kolacją podzielić się z wrogiem, lecz sporządzona w zdrowej odsłonie jest dobrym zakończeniem dnia. Dobrze zbilansowany posiłek pozwala bowiem na udany wypoczynek oraz spokojny sen. Na co zwrócić uwagę przy sporządzaniu kolacji? Jest kilka kluczowych zasad, których należy się trzymać. Oto kilka z nich. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednio zbilansowana kolacja powinna zawierać maksymalnie do czterystu kalorii. Bardzo ważne jest żeby nie jeść zbyt dużo oraz późno. Podczas kolacji trzeba wykluczyć produkty ciężkostrawne. Zazwyczaj powodują one problemy z zaśnięciem. Kolacja nie może być również zbyt wcześnie. Powoduje to często nocne burczenie w brzuchu, co skutecznie uniemożliwia zaśnięcie. Przy kolacji warto zrezygnować z kawy oraz czarnej herbaty. Napoje te mają bowiem właściwości pobudzające. Najlepiej wybierać produkty lekkostrawne. Warto jeść na kolację między innymi: wędliny drobiowe, ryby, jogurty, pieczywo pełnoziarniste, maślanki, kefiry, chudy nabiał oraz warzywa. Na kolację nie powinno się jeść natomiast tłustych serów, posiłków smażonych na tłuszczu, posiłków typu fast-food czy białego pieczywa.
Wielu zastanawia się jednak jak powinna wyglądać dietetyczna kolacja na odchudzanie. Powinna mieć wysoką wartość odżywczą oraz walory zdrowotne. Kolacja dietetyczna powinna mieć mało kalorii. Takie dania pozwolą na zachowanie smukłej sylwetki. Oto kilka przykładów na szybką oraz lekką kolację:

* Twarożek z pieczywem i warzywami – należy wymieszać chudy twaróg z warzywami. Dodatkiem będzie chleb razowy.
* Gotowane warzywa z rybą – wystarczy upiec rybę z dodatkiem warzyw. Jest to znakomity, łatwostrawny posiłek, który zapewnia uczucie sytości.
* Sałatki na kolację – mogą być sałatki z warzyw surowych, jak i gotowanych. Dodatkiem do nich może być ser czy grillowane mięso. Można również dodać gotowane jajka.
* Sałatka makaronowa – wystarczy przygotować ulubione warzywa i dodać do nich gotowaną lub pieczoną pierś z kurczaka.

Należy wiedzieć, jakich produktów unikać przygotowując dietetyczną kolację. Zaleca się ograniczenie cukrów prostych, ponieważ dzięki nim wzrasta poziom glukozy we krwi, co prowadzi do zwiększenia apetytu. Należy również unikać warzyw oraz roślin, po których występują dolegliwości układu pokarmowego takie jak: wzdęcia czy gazy. Dietetyczna kolacja nie może składać się z potraw ciężkostrawnych. Zalegający pokarm może powodować bowiem różne niemiłe dolegliwości trawienne w ciągu nocy.

Dla organizmu ważne jest co spożywa się tuż przed zakończeniem dnia. Odpowiednio przyrządzona kolacja dietetyczna ma dobroczynny wpływ na zdrowie oraz jakość snu. Należy zwrócić uwagę na to, że podczas snu jest zwolniony metabolizm, co wpływa na odkładanie się tkanki tłuszczowej. Ważne jest również to, że konieczność trawienia w nocy nie pozwala organizmowi na odpowiedni wypoczynek, co często prowadzi do nie wysypiania się oraz złego samopoczucia. Warto dlatego wprowadzić w codzienną dietę kolacje w zdrowych odsłonach.

http://www.muscular.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here