Czy warto jeździć bez prawa jazdy?

Jazda autem obojętnie jakim bez odpowiednich papierów nie jest dobrym pomysłem. Bowiem za brak dokumentu upoważniającego do poruszania się samochodem po drodze grozi nam mandat.
Osoby, które zostały zatrzymane na prowadzeniu pojazdu, a nie posiadały w ogóle prawa jazdy, poniosą odpowiednią karę.
Co grozi za brak prawa jazdy?
Zgodnie z Prawem o Ruchu Drogowym uczestnicy ruchu drogowego, którzy kierują pojazdem muszą pokazać dokument potwierdzający kierowanie autem na żądanie uprawnionego organu, przedstawić dokument, który potwierdza dopuszczenie samochodu do ruchu oraz
okazać się dokumentem, w którym jest zawarta umowa o odpowiedzialności cywilnej – tak zwana polisa OC.
Za brak ważnych dokumentów grozi mandat w wysokości do 250 złotych.
Od 1 października minionego roku, w związku z nowelizacją ustawy, kierowca samochodu nie musi posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC. Dokumenty te możemy sobie zapisać do powstałej, w tym celu aplikacji. Nowe prawo jednak nie upoważnia do kierowania pojazdem, w przypadku braku prawa jazdy.
Zgodnie z nowym prawem osoby, które nigdy nie zdobyły prawa jazdy, a zdecydowały się na prowadzenie auta, wówczas to zgodnie z art. 94 kodeksu wykroczeń, na takiego kierowcę zostanie nałożona kara do 5000 złotych. Innym rodzajem kary na taką osobę, będzie nałożony zakaz prowadzenia pojazdów.
Z kolei inne regulacje prawne obowiązują osobę, która mimo zakazu prowadzenia samochodu została przyłapana na kierowaniu pojazdem.
Prawo takie dotyczy tych, którzy przekraczali szybkość o 50 kilometrów na godzinę.

http://www.pozytywnazmiana.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here