Czy to drewniana, czy też plastikowa – każda paleta transportowa musi spełniać odpowiednie wymagania, oparte między innymi o normę PN-EN 13382 czy PN-EN 13626. Dlatego też nie ma to większego znaczenia w przypadku wyboru palety. Każda musi być wytrzymała i spełniać wymagania. Są jednak niektóre cechy palet z plastiku, które przemawiają za ich kupnem. Jakie?
Trochę teorii
Polska Norma PN-EN ISO 445:2002 określa, że paleta to pozioma płyta, na przykład drewniana czy plastikowa, która posiada określoną wysokość i szerokość. Na palecie powinny być układane ładunki, produkty, które w późniejszym etapie mogą być piętrzone (wówczas należy używać specjalnych nadstawek), składowane, transportowane. Należy jednak pamiętać, że palety z ładunkiem – zgodnie z normą PN-EN 13382 – winny być bezpośrednio transportowane na przykład za pomocą wózków widłowych, suwnic, wind czy innych urządzeń do mechanicznego przemieszczania.
Standardowe, najczęściej spotykane palety z tworzywa czy z drewna, mają wymiary:
- 600 x 400 mm
- 800 x 600 mm (2M)
- 800 x 1200 mm (4M)
- 1200 x 1000 mm (5M)
- 1000 x 1200 mm (5M)
- 1200 x 1200 mm (6M)
Oczywiście palety mogą mieć nietypowe wymiary. Te wyżej wymienione są po prostu najczęściej stosowane w logistyce czy produkcji.
Palety z tworzywa
Oferowane za pośrednictwem strony internetowej palety plastikowe, to wysokiej jakości produkty, które mogą być wykorzystywane w rolnictwie, handlu, produkcji czy motoryzacji. Zarówno palety plastikowe jak i skrzyniopalety składane są dostępne w rozmiarach, o których mowa we wspomnianej normie.
Ich ładowność oscyluje w granicy od 250 kg do nawet 3000 kg. Nie ma zatem obawy, że u producenta paneli nie będzie można zakupić takiej palety, która udźwignie nawet kilka ton ładunku. Schoellerallibert dba o każdego klienta i każdą branżę.
W paletach z tworzywa sztucznego firmy https://www.schoellerallibert.com/pl/products/plastic-pallets/ najlepsze jest to, że są niesamowicie lekkie – czego nie można powiedzieć o paletach wykonanych z naturalnego drewna. Nie ma również różnicy, kiedy palety znajdują się na zewnątrz i są narażone na deszcz czy śnieg. Nie przemokną, nie spleśnieją, nie zniszczą się tak szybko, jak drewniane. Są łatwe w utrzymaniu czystości – można je dezynfekować, myć. Są więc idealne do przemysłu spożywczego, który ma bardzo rygorystyczne wymagania, jeśli chodzi o higienę transportu żywności.