Cynamon jest przyprawą powstającą poprzez sproszkowanie kory cynamonowca cejlońskiego. Od wielu lat znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale i medycynie ludowej.
Cynamon stosowano w ajuwerdzie i medycynie chińskiej, nasze babcie wykorzystywały go jako złoty środek na bóle brzucha, nudności i wymioty. Z biegiem lat odkryto rozmaite właściwości lecznicze cynamonu. Między innymi udowodniono jego działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Odkryto, że bierze udział w regulacji metabolizmu i jest środkiem wspomagającym odchudzanie. To ostatnie odkrycie sprawiło, że cynamon stał się bardzo popularną przyprawą, wśród osób dbających o zdrowe odżywianie, lub będących na diecie.
Cynamon – smaczna przyprawa ale czy zdrowa?
Włączając cynamon do codziennej diety powinniśmy być ostrożni. Należy pamiętać, że zawiera kumaryny, których wpływ na zdrowie człowieka nie jest znany. Potwierdzono jednak negatywny wpływ kumaryn na zdrowie gryzoni. Cynamon zwiera również eugenol, nie powinny go więc stosować osoby, które mają problemy z drogami żółciowymi. Grozi to zaostrzeniem stanu zapalnego. Nie zaleca się również wprowadzania dużej ilości cynamonu do diety kobiet w ciąży – sądzi się, że może być przyczyną poronienia. Cynamon jest silnym alergenem, zarówno kontaktowym jak i pokarmowym. Należy więc używać go z dużą ostrożnością, zwłaszcza u dzieci. Obecnie ustalono bezpieczną ilość cynamonu, szacuje się, że dorosły, zdrowy człowiek nie powinien spożywać dziennie więcej niż 0,1mg/kg masy ciała. Oznacza to, że dorosła osoba ważąca około 60 kg może spożyć 0,6 g tej przyprawy. Należy zaznaczyć, że ilość kumaryn jest mniejsza w oryginalnym cynamonie cejlońskim. Podczas codziennych zakupów warto zwrócić uwagę, aby kupować przyprawy dobrej jakości.
Lista zalet cynamonu jest długa. Zaleca się stosowanie niewielkich ilości cynamonu przy przeziębieniach, w problemach z metabolizmem, podczas odchudzania. Nie należy go jednak nadużywać, zwłaszcza przy problemach z układem żółciowym, oraz w trakcie ciąży.

https://www.uroda.info.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here