Oddychanie przez usta to stan, który świadczy o chronicznej hiperwentylacji. Zdrowi ludzie w ogóle nie oddychają przez usta, ich pauza kontrolna jest poniżej 40 sekund. Natomiast, chore osoby oddychają przez usta. Dlatego tak ważna jest świadomość tego, jakie zagrożenia niesie ze sobą oddychanie przez usta.
Co grozi osobie oddychającej przez usta?
Nawet, jeśli oddychanie przez usta jest chwilowe to od razu wywołuje ono szereg negatywnych reakcji fizjologicznych w organizmie. Przede wszystkim, następuje skurcz mięśni gładkich dróg oddechowych. Oddychanie przez usta uniemożliwia również przyswojenie tlenku azotu produkowanego w zatokach nosowych. Poza tym, ograniczony jest dopływ tlenu do komórek ciała. Dlatego, kiedy tylko zauważymy, że mamy zatkany nos to powinniśmy szybko wykonać proste ćwiczenia dzięki którym nos odetkamy. Oddychanie przez usta jest groźne także w przypadku dzieci. Prawidłowy sposób oddychania wpływa bowiem na rozwój mowy i fonacji. W związku z tym, kiedy tylko rodzice zauważą, że dziecko oddycha przez usta, to powinni jak najszybciej wybrać się z nim do logopedy. Specjalista wskaże, jakie ćwiczenia dziecko ma wykonywać, aby mogło swobodnie oddychać. Przerośnięty migdałek, słabe napięcie mięśniowe lub alergia mogą wpływać na to, że dziecko nieprawidłowo oddycha i należy to jak najszybciej zdiagnozować.
Doraźne wspomaganie
Można również wspomagać się na co dzień doraźnie, korzystając z izotonicznego roztworu soli mineralnych, Disnemar. Na stronie www disnemar.pl można przeczytać, że preparat ten korzystnie oddziałuje na drogi oddechowe. A to z kolei oznacza, że będą one oczyszczone. I wtedy można prawidłowo oddychać. Środek ten może być stosowany przez dzieci, jak i przez dorosłych. Disnemar doprowadza do tego, że błona śluzowa nosa jest oczyszczona i nawilżona. Wspomniany preparat regeneruje drogi oddechowe, usuwa nadmiar wydzieliny, ułatwia oddychanie, usuwa chorobotwórcze mikroorganizmy, a także zmniejsza podatność śluzówki nosa na infekcję. To zaś wyraźnie poprawia jakość oddychania.