Budownictwo pasywne

Coraz popularniejsze staje się budownictwo pasywne, wielu ludzi nie chce zwiększać swojego odcisku węglowego i dlatego decyduje się na budowę domu przyjaznego środowisku oraz jak najmniej wpływającemu na otoczenie. Domy pasywne mają dużo plusów i są zgodne z ideą jak najmniejszego wpływu na środowisko naturalne.

Budownictwo pasywne

Domy pasywne to takie budynki, które mają bardzo dobrą izolację przegród zewnętrznych oraz minimalne zużycie energii podczas eksploatacji. W celu osiągnięcia założonych parametrów są one budowane ze specjalnych materiałów oraz w ich konstrukcji zastosowano innowacyjne rozwiązania budowlane. Domy pasywne są domami przyszłości.

Dobrze zaprojektowane domy pasywne nie potrzebują systemu ogrzewania, ponieważ są tak dobrze izolowane, że wystarcza im ciepło generowane przez działające wewnątrz urządzenia oraz mieszkańców. Często wykorzystują odnawialne źródła energii do zasilania urządzeń i sprzętów potrzebnych do codziennego funkcjonowania.

Zalety budownictwa pasywnego

Dużą zaletą tego typu budownictwa jest działanie zgodnie z ideą ochrony środowiska. Wielu ludzi lekceważy tą zaletę, ale nie można zapominać, że mamy tylko jedną planetę spełniającą wymogi potrzebne do życia na niej i musimy o nią dbać. Zastosowanie zielonej energii w domu znacząco ogranicza emisję szkodliwych gazów i pyłów i pozwala na życie zgodne z naturą. Domy pasywne często posiadają zasilanie pochodzące z odnawialnych źródeł energii, które nie wykorzystują zasobów Ziemi.Zielona energia, wykorzystywana w większości budowli pasywnych, nie generuje też kosztów, ponieważ jest darmowa i kosztowna jest tylko instalacja.

Zastosowane materiały i rozwiązania

Domy pasywne są konstruowane ze specjalnych materiałów, które spełniają wymagania oraz zapewniają doskonałą izolację i chronią budynek przez utratą ciepła. W budowlach pasywnych często stosuje się okna pasywne, które świetnie izolują od czynników zewnętrznych i zapobiegają utracie ciepła. Okna pasywne są specjalnym rodzajem okien o niskim współczynniku przepuszczalności. W tego typu budowlach często wykorzystywane są materiały w kolorach, które pochłaniają promienie słoneczne w celu lepszej izolacji i gromadzenia ciepła niż w tradycyjnych domach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here