Ziemia Żywiecka może pochwalić się wieloma pięknymi zakątkami. Jedną z ciekawszych gmin na terenie Żywiecczyzny jest gmina Gilowice, położona na terenie Kotliny Żywieckiej. Na terenie Gilowic panują idealne warunki do wypoczynku oraz do rekreacji, nie brak tu również obiektów mogących zaskoczyć nawet tych najbardziej wymagających krajoznawców. To także świetna baza wypadowa w Beskidy. Gmina Gilowice może być również atrakcyjna dla miłośników sportów wodnych, ponieważ blisko jest stąd na brzegi Jezioro Żywieckiego. Co jeszcze wyróżnia gminę Gilowice? Bez wątpienia zachwycić można się tutejszymi krajobrazami, spokojem oraz ciszą. To wyjątkowo piękny, a zarazem bardzo spokojny zakątek Żywiecczyzny.
Najważniejsze zabytki gminy znajdują się w Gilowicach oraz w Rychwałdzie. W Gilowicach jest to drewniany kościółek, zaś w Rychwałdzie – Sanktuarium Maryjne, ważny ośrodek pielgrzymkowy położony w odległości zaledwie kilku kilometrów od centrum Żywca. To Sanktuarium to przede wszystkim barokowa świątynia Franciszkanów z cudownym obrazem Matki Boskiej. Innym ciekawym obiektem w Rychwałdzie jest dwór z XIX wieku.
Oprócz ciekawych zabytków i pięknych krajobrazów gmina Gilowice może się pochwalić dobrymi warunkami wypoczynku. Tutejsza okolica jest dobrym miejscem zarówno dla miłośników pieszych, górskich wędrówek oraz dla rowerzystów i amatorów narciarstwa biegowego. Na terenie gminy, a dokładniej w Rychwałdzie, działa dodatkowo stadnina koni huculskich, dzięki której popularna staje się tu również turystyka konna.

http://www.czyzyny.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here