Jagody acai [czyt. asai] to owoce Euterpe oleracea, czyli palmy brazylijskiej. Z wyglądu trochę przypominają borówki- to niewielkie, ciemnofioletowe jagody. Jak wskazuje nazwa- rosną głównie w Brazylii, w sercu puszczy Amazońskiej. Od dawna stanowiły ważny element diety Indian, a od czasu gdy zostały ponownie ‘odkryte’ przez zachodnią medycynę- robią oszałamiającą karierę. Co więc niezwykłego jest w tym niepozornym owocu?
Po pierwsze- są jednym z rekordzistów jeśli chodzi o zawartość ORAC, czyli Oxygen Radical Absorbance Capacity co oznacza zdolność pochłaniania reaktywnych form tlenu przez przeciwutleniacze. Wysoka zawartość antyoksydantów w diecie pomaga zapobiegać chorobom nowotworowym, czy chorobie niedokrwiennej serca. Jagody acai uzyskują wartość ok 1027 µmol TE/g. Dla porównania marchew- 6,66 µmol TE/g, ogórek 2,14 µmol TE/g, papryka 6,94 µmol TE/g. Z kolei jedne z najbardziej bogatych w te substancje owoców występujących w Polsce- aronia 158,2 µmol TE/g. To pokazuje, jak wielki potencjał antyoksydacyjny drzemie w tym niepozornym owocu.
Ponadto jagody te charakteryzuje wysoka zawartość witamin- głównie A, C, D, E oraz witamin z grupy B. Są tez źródłem ważnych mikroelementów takich jak wapń, potas, czy cynk. Warto podkreślić, ze jagody pozytywnie wpływają na procesy odchudzania; dzięki zawartości błonnika i chromu przeciwdziałają napadom gwałtownego apetytu. Dzięki zawartości witamin z grupy B, żelaza, wapnia, jodu, magnezu- przyspieszają proces przemiany materii.
Powyższe fakty pokazują, że te małe, niepozorne jagody w pełni zasługują na miano superowocu.