Suchy lód powstaje przez zestalony dwutlenek węgla. Ten poddaje sublimacji przez poddanie go temperaturze minusowej o dość wysokiej wartości. Takiej jak −78,5 °C przez co zmienia gęstość do wartości 1,1–1,4 g/cm³. Od wielu lat, jest powszechnie stosowany w chłodnictwie, przez to, że pozwala na utrzymywanie zimnej temperatury. Działają w ten sposób popularnie wykorzystywane lodówki turystyczne. Można więc śmiało powiedzieć, że to dość ciekawy wynalazek, który pozwala na przykład przechowywać wędliny na wakacjach w domkach, albo skutecznie schłodzić napoje, kiedy jest naprawdę ciepło. Co ciekawe aby ten rodzaj lodu mógł zostać podany sublimacji, wystarczy temperatura pokojowa, a także rozkruszenie go, aby mógł znacznie szybciej zostać poddany sublimacji, a przez to ponownie zmienić swoją objętość.
Inne zastosowanie
Dodatkowo suchy lód jest stosowany jako chłodzący głównie w laboratoriach. A także w czasie transportu w chłodniach przemysłowych. Tam to są przewożone warzywa i owoce, na przykład do ciepłych krajów, a dotyczy to głównie szybko psujących się produktów spożywczych. W blokach da się dość długo przechowywać go w pojemnikach. Te muszą być izolowane termicznie i to bez dodatkowego ich chłodzenia. Do tego rodzaju zadania, doskonale nadaje się zastosowanie właśnie styropianu i tego, że jego ścianki sprawiają, że nic, co jest w nie zapakowane, zbyt szybko nie zmienia temperatury.
Opakowania styropianowe
To nowy rodzaj opakowań, które są dość ciekawe, bo mają właściwości izolacyjne, a dzięki temu bloki w których znajduje się suchy lód bardzo długo mogą być przydatne i zachowywać swoje właściwości. W razie gdyby za bardzo zmieniły swoją konsystencje, wówczas można znów poddać je sublimacji, a to przez ich pokruszenie, jeśli jest taka możliwość, natomiast jeśli chodzi o nieco rozpuszczone jego formy, wtedy poddaje się go krzepnięciu przez umieszczanie w zamrażalniku, albo zamrażarce.
Czyszczenie powierzchni
Czyszczenie powierzchni, to inny rodzaj zastosowania suchego lodu. Jest ono analogiczne do piaskowania, pozwala na pocieranie i uzyskiwanie lekkiego tarcia. A jednocześnie na to, aby powierzchnia mogła zostać wypolerowana i wygładzona. Dzięki strukturze i zastosowaniu suchego lodu, osiąga się znacznie lepsze wyniki, niż przy użyciu wody, albo środków czyszczących.
Zastosowanie w medycynie
Kolejnym rodzajem zastosowań, jakie daje suchy lód okazuje się być możliwość zapakowania go, jako kompresu. Dzięki temu, można taki okład zamrozić, aby móc potem zastosować ten rodzaj opakowania na przykład na bóle głowy, albo inne dolegliwości. Chłodzenie może być przydatne, także w przypadku skręcenia kostki, aby nieco złagodzić bóle pourazowe. Zwłaszcza jeśli ból jest dość mocno dokuczający, wówczas okazać się może, że to jedyny sposób na zamrożenie oraz spowodowanie, aby nieco ograniczyć dolegliwości.
Co jeszcze można schłodzić?
To dobrze wpływa na napoje, na przykład takie w puszkach, albo butelkach, które zdołały się już zbytnio nagrzać z powodu wysokiej temperatury.