Dieta paleo - na czym polega?

Dieta paleo to sposób żywienia, który został zainspirowany dietą naszych praprzodków z okresu paleolitycznego. Opiera się na spożywaniu naturalnych i nieprzetworzonych produktów. Dieta paleo to nie tylko sposób żywienia, ale też funkcjonowania. Oprócz wskazówek żywieniowych nie możemy zapominać, że ważna jest także aktywność fizyczna

Dieta paleo nie jest odpowiednia dla wegan oraz wegetarian, ponieważ bazuje na spożywaniu mięsa oraz ryb. Nie jest to łatwa dieta, ponieważ nie można na niej spożywać również pieczywa i mleka. Oprócz tego może prowadzić do znacznych niedoborów żywieniowych. Dlatego trzeba pamiętać, żeby zachować zdrowy rozsądek podczas jej stosowania.

Które produkty są wskazane na diecie paleo?

Mimo, że dieta paleo wyklucza wiele produktów z naszego jadłospisu, pozostaje nam jeszcze część, która jest wartościowa. Zatem to co można jeść na tej diecie to: orzechy, nasiona, jaja, oleje nierafinowane, owoce morza, mięso drobiowe, baranina, zając, królik, konina, dziczyzna, ryby, owoce (z wyjątkiem mango, bananów, winogron, czereśni i owoców suszonych) i warzywa (bez skrobi).

Które produkty są zabronione podczas stosowania diety paleo?

Produkty, które są zakazane na diecie paleo to głównie produkty, które są wysokoprzetworzone. Oprócz tego, należy unikać również: orzechów ziemnych, oleju rafinowanego, soli, warzyw (z dużą ilością skrobi i strączkowych), cukru oraz produktów zbożowych.

Jakie zalety ma dieta paleo?

Podstawą diety paleo jest wyeliminowanie ze swojego codziennego jadłospisu produktów, które są bogate w cukry rafinowane oraz wysokoprzetworzone. Jej ogromną zaletą jest ograniczenie spożywania soli, która zatrzymuję wodę w organizmie oraz podnosi ciśnienie tętnicze. Kolejna ważna rzecz to będąc na diecie ograniczymy spożywanie tłuszczów rafinowanych.

Potrawy, które spożywa się będąc na diecie paleo wyróżniają się niskim indeksem glikemicznym. Dlatego chętnie z niej korzystają osoby, które chorują na cukrzycę oraz insulinooporność. Za pomocą diety paleo w skuteczny sposób możemy wyregulować pracę gospodarki hormonalnej.

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/na-czym-polega-dieta-paleo-czy-jest-korzystna-dla-zdrowia/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here