Ciąża

Kiedy zaczyna się ciąża? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie jest dość delikatna. Ciąża to czas od zapłodnienia (albo implementacji) do porodu. Kiedy następuje zapłodnienie? Otóż trudno powiedzieć, moment ten jest trudno uchwytny. Przyjęto, że początek ciąży to… pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Dość umowę, trzeba przyznać. Dlatego niektórzy naukowcy liczą ciążę dopiero od momentu zagnieżdżenia zarodka w ściance macicy. Jest to uzasadnione o tyle, że wcześniejsze etapy nie dają żadnych specyficznych zmian i dzieją się jakby w ramach cyklu miesiączkowego. Do tego do 70% zapłodnionych komórek ginie (niezauważalnie).

Pęcherzyk ciążowy

Już wiemy, że zapłodnienie od zagnieżdżenia zarodka dzieli jakiś czas. Na początku mamy do czynienia z pęcherzykiem ciążowym (pęcherzyk ciążowy zwany jest też jajem ciążowym). Jest to przestrzeń zawierająca płód, jamę owodni i pozazarodkową jamę ciała. Jest wypełniona płynem. Widać go dopiero około czwartego-piątego tygodnia ciąży (na USG, najlepiej dopochwowym).Około szóstego tygodnia w pęcherzyku ciążowym tworzy się pęcherzyk żółtkowy, który rzeczywiście pełni rolę podobną do żółtka, czyli odżywia zarodek aż do pojawienia się łożyska.

Gdy płód obumiera

Zdarza się niekiedy (a nawet często), że ciąża kończy się przedwcześnie a płód obumiera. Przyczyn może być wiele – błędy genetyczne, choroby matki (np. cukrzyca, infekcje), przyjmowanie używek przez matkę i wiele, wiele innych. Często też lekarze nie są w stanie jednoznacznie określić przyczyny obumarcia płodu.Jakie są objawy obumarcia płodu? Jednoznacznie stwierdza to lekarza podczas USG. Wówczas widzi brak czynności serca płodu, brak ruchów, bark wzrostu. Ale to, co może zaalarmować kobietę do udania się do lekarza po diagnozę to:
– brak ruchów płodu po 21. Tygodniu ciąży,
– nagła zmiana ruchów i ich ustanie,
– brak przyrostu masy ciała albo obwodu brzucha,
– brak dolegliwości charakterystycznych dla ciąży – nudności, bolesność sutków itp. Objawy obumarcia płodu są niejednoznaczne.

Ciąża bez objawów

Zdarza się niekiedy, że pomimo ciąży nie pojawiają się jej objawy. Jedna na 475 kobiet nie wie, że jest w ciąży. Ciąża bez objawów może zdarzyć się z powodu wyparcia (rzadko, najczęściej wiąże się z chorobą psychiczną kobiety) lub nietypowego rozwoju ciąży.

Zdarza się w np. przypadku za niskiego poziomu hormonów ciążowych (nie wykrywa ich test), braku przyrostu masy ciała, wcześniejszych nieregularnych miesiączek czy wreszcie przy znacznej nadwadze i otyłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here