Suchy lód jest substancją szeroko stosowaną w chłodnictwie. Dzięki swoim unikatowym właściwościom nadaje się wszędzie tam, gdzie z jakiegoś powodu inny system chłodzenia po prostu by się nie sprawdził. Jego wykorzystanie jest bardzo szerokie, bo służy nie tylko profesjonalistom, ale także amatorom, również w zastosowaniach rozrywkowych. Kluczem do bezpiecznego wykorzystania suchego lodu jest przede wszystkim jego odpowiednie przechowywanie.
Podstawowe właściwości suchego lodu
Suchy lód może zakupić każdy z nas – np. w sklepie Dry Ice Zone Sp. z o.o. Przetestowanie jego niezwykłych właściwości „na własnej skórze” jest zatem na wyciągnięcie ręki. Jego zastosowanie jest wbrew pozorom bardzo szerokie, bo nie ogranicza się wyłącznie do chłodnictwa. Jego walory dostrzegamy także w innych branżach, takich jak chociażby konserwacja powierzchni. Za pomocą suchego lodu można bowiem na przykład czyścić posadzki. Cała procedura przypomina nieco tą związaną z piaskowaniem, z tym że suchy lód w naturalny sposób unika sublimacji, nie pozostawiając po sobie żadnego śladu. To właśnie odróżnia go od klasycznego lodu, który topi się pozostawiając po sobie wodę. Sublimacja jest natomiast procesem bezpośredniej zamiany ciała stałego w gaz. W przypadku suchego lodu zachodzi ona znacznie wolniej niż topienie lodu standardowego, co znacząco zwiększa i tak spore spektrum zastosowań tego pierwszego. Zamawiając suchy lód musimy oczywiście liczyć się z tym, że zanim do nas dotrze, ubędzie go nieco – w przypadku zamówienia zestawu z suchym lodem wynosi ona ponad dwa kilogramy w ciągu doby.
Względy bezpieczeństwa przy przechowywaniu suchego lodu
Ze względu na opisaną powyżej naturalną właściwość suchego lodu do zmiany swojego stanu skupienia w gazowy po jego zakupie musimy zadbać o to, by został on odpowiednio przechowany. Zwykle nie wykorzystamy suchego lodu natychmiastowo po tym, jak zjawi się u nas kurier z paczką zawierającą tę substancję. Zazwyczaj suchy lód musi poczekać na swoją kolej lub na specjalną okazję. Przed zakupem musimy zatem wiedzieć, od czego zależy szybko sublimacji suchego lodu. Czynników jest kilka. Należą do nich między innymi ilość suchego lodu w pojemniku, temperatura otoczenia, wilgotność powietrza czy też ciśnienie atmosferyczne. Pomieszczenie, w którym znajduje się suchy lód, musi być koniecznie wentylowane, a sama substancja – umieszczona w izolacyjnym pojemniku. Najlepiej, aby nie była to całkowicie szczelna puszka czy też butelka. Zmieniający się w dwutlenek węgla suchy lód może ją bowiem rozsadzić: wszystko to na skutek rozprężającego się we wnętrzu pojemnika gazu. Oczywiście nie powinniśmy umieszczać suchego lodu w pobliżu dzieci, bo nie należy go ani połykać, ani wdychać, ani także dotykać bez zabezpieczenia. Suchy lód ma bowiem bardzo niską temperaturę – prawie minus osiemdziesiąt stopni Celsjusza!