Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego

Chcesz, aby Twoje dziecko już od najmłodszych lat przyswajało język obcy? Niestety wielu rodziców postępuje wbrew zdrowemu rozsądkowi. Na pewno naukę obcego języka warto rozpocząć, kiedy dziecko jest jeszcze małe. Nie możesz jednak przesadzić w drugą stronę. Jaki moment będzie najlepszy? Kiedy powinieneś wysłać swoje dziecko na lekcje języka obcego? Te informacje przekażemy Ci w dzisiejszym artykule.

Jak dziecko uczy się języka obcego?

Na początku powinieneś wiedzieć, że Twoje dziecko może uczyć się języka obcego w dwojaki sposób. Chodzi o naukę symultaniczną i następczą. Sposób symultaniczny obejmuje w głównej mierze dzieci dwujęzyczne. Co to oznacza? Mianem dwujęzycznych określa się dzieci, które rozpoczęły naukę języka jeszcze przed ukończeniem 3 roku życia. Najczęściej dochodzi do takiej sytuacji w rodzinach dwujęzycznych. Z kolei sposób następczy jest zamiennie nazywany sekwencyjnym. Obejmuje on dzieci w każdym wieku. Sposób następczy jest naturalnym modelem, w którym nauka języka obcego jest wprowadzana, kiedy dziecko potrafi się swobodnie komunikować w ojczystym języku.

Rozszerzając aspekt modelu sekwencyjnego, można go podzielić na 3 zasadnicze etapy. W etapie pierwszym próby nawiązania kontaktu przez nauczyciela zderzają się z obojętnością dziecka. Czasem pojawia się nawet frustracja. Kolejny etap to większe ośmielenie dziecka, które próbuje powtarzać pojedyncze słówka. Na tym poziomie dzieci mają też tendencję do powtarzania zasłyszanych słów. Trzeci etap to moment, w którym dziecko zaczyna tworzyć proste zdania. Na tym szczeblu dziecko przyswaja coraz więcej zwrotów i zaczyna kodować akcent.

W jakim wieku i gdzie rozpocząć naukę języka obcego? Szkoła językowa – Warszawa

To pytanie jest chyba najczęściej zadawanym przez rodziców, którzy chcą, aby ich pociecha jak najszybciej zaczęła edukację językową. Niestety nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Może się okazać, że w pierwszych latach życia dziecko nie przejawia zainteresowania językiem obcym. W takiej sytuacji nie można naciskać na nie i zmuszać go do nauki. Z drugiej strony warto co jakiś czas próbować wzbudzić jego zainteresowanie językiem obcym. Wedle badań naukowych nie istnieją predyspozycje językowe. To oznacza, że w przypadku pierwszych niepowodzeń rodzice nie powinni rezygnować z pomysłu nauki języka obcego.

W pierwszym etapie przygody dziecka z językiem obcym warto stosować się do kilku zasad. Pierwszą jest oswajanie malucha z językiem obcym już od najmłodszych lat. Dzięki temu dziecko dużo szybciej opanuje zdolność do rozróżniania akcentów. To z kolei okaże się bardzo przydatne na dalszym etapie nauki. Nie warto na siłę „bawić się” w nauczyciela. Dużo lepszym pomysłem jest powierzenie tego zadania szkole językowej, takiej jak np. Mała Lingua. Pedagodzy zatrudnieni w tej szkole językowej mają odpowiednie przygotowanie merytoryczne i praktyczne, którego brakuje większości rodziców.

Nie oznacza to jednak, że rodzice nie mogą brać udziału w procesie nauki. Oprócz lekcji warto wprowadzić w domu piosenki, bajki oraz gry językowe. Ma to być forma zabawy, która niesie ze sobą walory edukacyjne. To pozwala dziecku powoli oswajać się ze słowami i wzbogacać ich zasób. Przede wszystkim rodzice powinni jednak uzbroić się w cierpliwość. Postępy w nauce nie muszą być od razu spektakularne. Tym bardziej warto zachęcać dziecko w taki sposób, aby nauka była dla niego formą zabawy, a nie obowiązkiem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat programu nauczania języka obcego dla dzieci, to zajrzyj na stronę malalingua.com.pl. Znajdziesz tam wiele ciekawych informacji. Szkoła językowa Mała Lingua stworzy Twojemu dziecku optymalne warunki do nauki języka obcego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here