Trwająca od kilku lat moda na gotowanie w gronie rodzinnym i przyjaciół ma niebagatelny wpływ na projekty współczesnych jadalni. Miejsce z dużym stołem, wygodnymi krzesłami, z otwartą kuchnią, często też nieoddzielone od salonu, to miejsce spotkań, pogaduszek, wspólnego spędzania czasu i relaksu. Musi być więc praktyczne, ale także estetyczne, sprzyjające przyjmowaniu wielu gości.
Gotowy na przyjęcie gości
Jeśli mamy kuchnię otwartą na salon, to jadalnię można urządzić na styku tych dwóch pomieszczeń. To pozwoli na naturalne wydzielenie przestrzeni, w której cała rodzina siada przy stole. Aby stół był wygodny dla dwóch osób musi mieć minimum 120 cm długości, a krzesła nie mogą być ustawione bliżej, jak w odległości 80 cm od ściany, okna, kredensu czy kuchennego blatu. Warto zainwestować w stół rozkładany. Obecnie w sklepach znajdziemy wiele modeli, które w kilka sekund mogą zmienić się z malutkiego stolika dla singla, w duży stół, który pomieści kilka osób. Są one rozkładane, rozsuwane, z blatami spuszczanymi i wyciąganą nogą, w różnych kolorach i kształtach. To bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli w domu nie zamieszkuje wiele osób, ale na gości warto być zawsze przygotowanym. Warto jednak pamiętać, że stół prostokątny jest praktyczniejszy niż okrągły, bo można go wsunąć w róg pomieszczenia.
Wystawa ceramiki
W modnej i wygodnej jadalni powinna też stanąć szafka na zastawę i obrusy. Dzięki temu, że stoi niedaleko stołu łatwiej będzie wyjąć wszelkie niezbędne do zjedzenia posiłku naczynia. Osoby, które cenią sobie wyjątkowe wzory talerzy, filiżanek i kubków mogą też zainwestować w przeszkloną witrynę, w której można wyeksponować naczynia. Meble w jadalni: stół, krzesła, kredens mogą pochodzić w jednej serii, ale równie dobrze, dobierając odpowiednio style, ustawimy obok siebie osobne meble, które jednak będą się dopełniać.