Ciekawostki o Kosmosie

Kosmos nas przeraża, a jednocześnie fascynuje. Pierwszą osobą, która spojrzała w Kosmos był Galileusz. Miało to miejsce prawie 400 lat temu. Od tamtego czasu nadal staramy się zgłębić tajemnice Kosmosu. Oto kilka interesujących faktów na jego temat.

Kobieca siła

Pierwszą kobietą w Kosmosie była Walentyna Tierieszkowa. Radziecka pracownica zakładów włókienniczych wyruszyła na podbój Kosmosu w 1963 roku. Wyprzedziła koleżanki zza oceanu aż o 20 lat. Pierwszą Amerykanką w Kosmosie była Sally Ride. Była to również najmłodsza osoba pochodząca ze Stanów Zjednoczonych w Kosmosie.

Natomiast pierwszym zwierzęcym kosmonautą był pies Łajka, która została wystrzelona w Przestrzeń Kosmiczną już 1957 roku. Dzielny czworonóg nie przeżył podróży w Kosmos. Pies zdechł na skutek przegrzania organizmu i z nadmiaru stresu. W Kosmos wystrzeliwano nie tylko psy, ale i małpy, myszy. Pierwszym żywym organizmem wysłanym w Kosmos była muszka owocówka…

Nasze ciało i Przestrzeń Kosmiczna

W Kosmosie nasze ciało zachowuje się zupełnie inaczej niż na Ziemi. Ogromny wpływ na nasz organizm ma brak grawitacji. Astronauci są narażeni na utratę masy mięśniowej, dlatego każdego dnia ćwiczą przez dwie godziny. W Kosmosie inaczej zachowują się nasze płyny ustrojowe. Wznoszą się wyżej w organizmie niż ma to miejsce na naszej planecie, co oznacza, że większa ilość płynu w czaszce niż zazwyczaj. Zwiększa się ciśnienie na gałki oczne, co wpływa na wzrok Astronautów.

Krąży wiele mitów na temat seksu w Kosmosie. Prawda jest taka, że zbliżenie między kosmonautami może być dość trudne z technicznego punktu widzenia. Wszystkiemu winien brak grawitacji… Problemem może być też ewentualna ciąża. Znacząco zwiększa się ryzyko ciąży pozamacicznej, która w takich warunkach może być śmiertelnie niebezpieczna. Ponadto zwiększone promieniowanie może powodować poważne wady wrodzone u płodu.

Kosmos ma też wpływ na nasz głos. Jeśli zaczniemy krzyczeć nikt nas nie usłyszy. A to dlatego, że w próżni dźwięk się nie rozchodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here