Samochód nie nadaje się do dalszej jazdy? Na horyzoncie pojawiło się zupełnie nowe auto, a starego nikt nie chce przygarnąć? Wyjście jest jedno – autokasacja. Recykling samochodowy to korzystne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli pojazd znajduje się w całkiem niezłym stanie. Wówczas możesz liczyć na dodatkowy przypływ gotówki. Zamiast zastanawiać się, jak pozbyć się problemu, lepiej oddać auto w ręce profesjonalistów. I wiedzieć, że mogło się jeszcze do czegoś przydać.
Recykling na trzy sposoby
Pod terminem autokasacji kryje się nic innego, jak utylizacja niesprawnego bądź uszkodzonego samochodu. Po oddaniu auta mogą stać się z nim trzy rzeczy. Jeśli części nadają się jeszcze do użycia i można na nich zarobić, wykorzystane zostanie do recyklingu produktowego. Jeśli wewnątrz znajdują się jeszcze pożyteczne oleje i inne płyny, samochód przejdzie recykling energetyczny. Tutaj jednak złomowiska powinny wykazać niezbędne pozwolenia i spełniać rygorystyczne wymagania dotyczące ochrony środowiska. Ale pojazd można też poddać całkowitej kasacji – recykling materiałowy sprawi, że z auta nie zostanie zbyt wiele. Poznań, Kraków, Warszawa… autokasacji można dokonać w każdym większym mieście. Trzeba tylko wiedzieć, jak się za to zabrać.
Złomowisko czy Punkt Demontażu Pojazdów?
Pytanie tylko, gdzie oddać samochód do kasacji? Opcje są dwie. Można zdecydować się na Punkt Demontażu Pojazdów, w którym prawdopodobnie otrzymasz opłatę za oddane auto. Wysokość kwoty zależy jednak od stanu technicznego pojazdu oraz tego, ile można zyskać na recyklingu. Jeśli jednak pieniądze nie odgrywają większej roli, możesz oddać samochód na złomowisko, gdzie również przeprowadza się demontaż. Należy jednak zwrócić uwagę na posiadane przez dany punkt pozwolenia. Wyłącznie miejsca dysponujące upoważnieniem marszałka województwa mogą zajmować się autokasacją.
Jak prawidłowo zezłomować auto?
Do przeprowadzenia całej operacji potrzebne będą dokumenty: dowód rejestracyjny, umowa kupna oraz dokument tożsamości. Podczas oddawania pojazdu istotna stanie się jego waga, która nie powinna być mniejsza, niż ta wypisana w dokumentach. Jeśli tak się stanie, punkt może zażądać dodatkowych opłat. Następnie otrzymasz zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu oraz kilka unieważnień dotyczących dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz tablic rejestracyjnych. Od tego momentu samochód nie będzie należał do Ciebie i może stać się z nim wszystko to, o czym pisaliśmy powyżej. Zyskujesz jednak pewność, że wszystko przebiega zgodnie z procedurami. Ty będziesz miał problem stojącego auta na podwórku z głowy, a złomowisko bądź Stacja Demontażu Pojazdu dodatkowy przychód. I wilk syty, i owca cała.