Pomijane przez turystów, może okazać się atrakcyjnym celem niejednej wycieczki. Zachwyca ciekawą okolicą oraz zabytkami, które zachowały się na jego terenie. Zawiercie to ciekawe miasto, któremu z pewnością warto poświecić nieco więcej czasu. Co warto wiedzieć na jego temat?
Zawiercie to duże miasto, którego najstarszą dzielnicą jest Kromołów. Wiadomo, że osada ta istniała już w XII wieku, a sam Kromołów dał początek miastu znanemu dziś jako Zawiercie. Współczesne centrum miasta aż do XIX stulecia pozostawało w cieniu Kromołowa, choć już w XV wieku na jego terenie zaczęły powstawał kuźnice. Dynamiczny rozwój Zawiercia przypada jednak na drugą połowę XIX wieku, co ma związek przede wszystkim z doprowadzeniem do tego miasta kolei warszawsko-wiedeńskiej w 1847 roku. Dzięki kolei Zawiercie stało się ważnym ośrodkiem przemysłowym, z kolei Kromołów znacznie stracił na znaczeniu. W 1915 roku Zawiercie zyskało prawa miejskie, powstawały tu również nowe fabryki i zakłady przemysłowe. Do dziś jest to miasto o charakterze przemysłowym, choć i turystyka ma tu przed sobą wiele możliwości rozwoju. Co można zobaczyć w czasie wycieczki po mieście? Sporo atrakcji czeka tu na miłośników zabytków techniki oraz na tych, których fascynuje architektura przemysłowa. Jedną z ważniejszych atrakcji jest osiedle robotnicze z XIX wieku, które niegdyś należało to Towarzystwa Akcyjnego „Zawiercie”. Nie brak tu również interesujących zabytków sakralnych, przy czym najważniejszą budowlą tego typu jest neogotycka kolegiata z przełomu XIX i XX wieku. Warto też zwiedzić tutejszy cmentarz żydowski oraz dawną dzielnicę żydowską, znaną m. in. z ciekawej synagogi.